Во претходната статија се фокусирав на најголемата и најкомплексната тема во современиот геополитички пејзаж – Кина. Но, сега разговарам за она што е најзагрижувачката тема во геополитичкиот пејзаж денес. Ова е војната во Украина и опасностите од ескалација. Вака ја започнува својата анализа Џејми Рикардс од „Daily Reckoning“, пренесува „Labour“ 

Напишав многу за два аспекта на војната во Украина кои не можете да ги слушнете од главните медиуми во САД или Обединетото Кралство. Првата е дека Русија всушност ја добива војната.

 

Американските медиуми како Њујорк Тајмс (свиркач на Стејт департментот) и Вашингтон пост (свиркач на ЦИА) постојано известуваат за тоа како пропаднале руските планови, за тоа колку се некомпетентни за тоа како вооружените сили на Украина ги потиснале Русите во Донбас. и како оружјето на НАТО, како што се американските тенкови Абрамс, британските тенкови Челинџер и германските тенкови Леопард, наскоро ќе го сврти бранот против Русија.

Сето ова е глупост. Ништо од ова не е точно.

Загубата на градот Бахмут, кој најверојатно ќе падне во рацете на Русите за неколку недели, ќе биде голем удар за Украина

Прво, украинската офанзива што се случи кон крајот на летото беше против слабо одбранетите позиции кои Русите брзо се повлекоа за да ги зачуваат своите сили. Русите беа подготвени да се откажат од земја за да не изгубат вредни луѓе и опрема.

Русите се повлекоа на поодбранбени позиции и оттогаш силно ги повредуваат украинските напаѓачки сили. Украина потроши неверојатно големи количини луѓе и опрема во овие бесмислени и непромислени напади.

Севкупно, веродостојните извештаи покажуваат дека жртвите на украинските сили се приближуваат до 500.000 и незапирливо се зголемуваат. Од друга страна, извештаите за 100.000 загинати Руси се речиси сигурно претерувања увезени од Украина. Би-Би-Си се обиде да ги потврди овие бројки и успеа да најде само околу 20.000 потврдени руски жртви врз основа на опсежни пребарувања на погребни известувања, јавни записи итн.

Што е со тенковите што наводно ги испраќа НАТО? Па, тенковите сè уште не се испорачани и повеќето нема да бидат испорачани со месеци или повеќе. Нашите сопствени тенкови Абрамс можеби нема да пристигнат ниту една година или повеќе.

Ние всушност мораме да ги произведуваме овие тенкови по нарачка за да го немаат специјалниот оклоп и другите напредни системи што ги имаат нашите. Пентагон не сака тие да паднат во руски раце доколку бидат уништени или заробени. Исто така, и онака испраќаме само 31 тенк.

Кога тенковите на НАТО ќе пристигнат, тие најверојатно брзо ќе бидат уништени од руската артилерија, противтенковското оружје и прецизните ракети. Тие се добри тенкови, но далеку од непобедливи. Со децении, Русите развиваат моќно оружје специјално дизајнирано да ги уништи овие модели на тенкови на НАТО. Русите не се особено загрижени за нив.

Покрај тоа, тенковите се потпираат на ефективна воздушна покривка за заштита, што ѝ недостига на Украина. Навистина нема смисла да се испраќаат тенкови во Украина, освен ако не испратите борбени авиони за да ги заштитите (повеќе за тоа подолу).

Во меѓувреме, руските сили го опколија градот Бахмут, кој е главен транспортен и логистички центар со неколку клучни патишта и железници кои минуваат низ него. Најверојатно ќе падне во руски раце за неколку недели.

Загубата на Бахмут ќе биде голем удар за Украина, и покрај тврдењата во западните медиуми дека тоа навистина не е толку голема работа. Целата одбранбена линија на Украина од 800 милји најверојатно ќе почне да се урива и тие немаат силно утврдени позиции на кои може да се вратат. Украинските војници, иако храбри и компетентни војници, се исцрпени и се при крај со залихите.

Исто така, се чини веројатно дека Русија подготвува разорна офанзива со огромен број луѓе, тенкови, оклопни транспортери, артилерија, хеликоптери, беспилотни летала и авиони.

Оваа руска армија не е истата што ја нападна Украина пред една година. Тоа е многу подобро обучено, водено и опремено. Таа научи од грешките направени за време на нејзината првична инвазија минатиот февруари. Украина не треба да очекува овие грешки да се повторат.

Дали сето ова значи дека сум среќен за руската победа во Украина? Не, јас само ги набљудувам фактите и ги собирам за да направам објективна анализа.

Оваа анализа ме наведува да верувам дека Русија воено ќе ја добие војната. Западната воена помош може да ги продолжи борбите, но нема да влијае на конечниот исход. Ова само ќе го одложи неизбежното и ќе доведе до непотребно убиени уште многу луѓе.
Вториот аспект од оваа војна што не е објавен во медиумите, или барем минимизиран, е зголемениот ризик од нуклеарна војна.

Овој ризик расте со секој чекор што ескалира на двете страни. САД ја предводат непромислената ескалација, снабдувајќи артилерија со долг дострел, системи Патриот, разузнавање, надзор, а сега и тенкови. Русија реагира на секој чекор.

Има голем број чекори пред двете страни да започнат нуклеарни, но ниту една не покажува подготвеност да се повлече. Патем, Русија го има секое законско право да ги нападне оние земји од НАТО кои испорачуваат оружје на Украина. Со снабдување со оружје на страната во конфликтот, тие се откажуваат од својата неутралност и ефективно стануваат борци. Русија не го направи ова бидејќи не сака директно да го внесе НАТО во кавгата. Но, законски може.

Барањата на Украина од САД, ОК и остатокот од НАТО за напредно оружје за борба против Русите немаат граници. Западот започна со снабдување на Украина со пари, разузнавачки информации и противтенковско оружје како што се ракетите Javelin. Набргу потоа, доставувавме артилерија со долг дострел, беспилотни летала и повеќе пари.

Како што продолжуваше рускиот напредок, Зеленски побара и прими системи Патриот кои може да ги уништат дојдовните руски ракети. Американската артилерија беше насочена кон рускиот Крим. Неколку беспилотни летала погодија чувствителни руски воздушни бази со нуклеарно оружје во близина.

Следното барање за повеќе оружје вклучува напредни тенкови, кои се во процес на испорака од страна на САД, Велика Британија, Германија и Полска. Во последниот потег, кој не е изненадување, Украина бара борбени авиони Ф-16 од САД, еден од најнапредните авиони во светот.

Но, Русија го има најсофистицираниот систем за воздушна одбрана во светот и е многу способна да соборува Ф-16 во голем број.

Досега Бајден го отфрли барањето на Зеленски, но претходно ја отфрли можноста за испраќање тенкови пред да се предаде во секој случај. Истото најверојатно ќе се случи и со авионите. Но, тие нема да го свртат бранот против Русија.

Со оглед на тоа што овие напредни системи не можат да помогнат, која ќе биде следната побарувачка на Украина? Русија може да ескалира исто толку брзо и смртоносно како и САД.

Целото ова сценарио е долг бавен марш до нуклеарна војна или тотален колапс на Украина.

САД нема да ја прекинат испораката на оружје затоа што Џо Бајден се плаши да не го загуби имиџот, а неговите најблиски советници како Викторија Њуланд имаат ирационална омраза кон Русија и се тотални воинотворци.

Сега можеме да додадеме нова опасност што произлегува од очајот. Факт е дека самите САД може да бидат најголемиот губитник во војната.

Како што Украина исчезнува под масовниот руски напад, САД ќе станат сè поочајни. Нивниот кредибилитет е доведен во прашање откако посветија толку многу пари, материјална и морална тежина за одбраната на Украина.

Администрацијата на Бајден во суштина ја претвори војната во Украина во егзистенцијална криза за САД и НАТО, каква што не требаше да стане. Украина никогаш не била од витален интерес за САД. Но, војната е егзистенцијална за Русија и таа нема да се откаже.

Дали САД едноставно ќе ги кренат рацете и ќе и ја признаат победата на Русија? НАТО всушност може да пропадне пред таков спектакуларен неуспех. Така, веројатно ќе го продолжиме досегашниот курс.

Можеби очајниот Бајден ќе нареди војници во западна Украина како тампон против целосно руско преземање на земјата. Можете да замислите што може да тргне наопаку. Оваа ситуација може брзо да се претвори во директна војна меѓу САД и Русија, наместо во прокси војна што е сега.

Американскиот народ, а особено инвеститорите, не се подготвени за ништо од ова. И тие треба да бидат. Затоа што станува сè поверојатно.