ВОЈНАТА МОЖЕ ДА ЗАВРШИ БРЗО САМО НА ДВА НАЧИНА: Првиот е да се отстрани Путин, вториот е да се победи Украина и тоа е можеби поверојатниот исход.

ВОЈНАТА МОЖЕ ДА ЗАВРШИ БРЗО САМО НА ДВА НАЧИНА: Првиот е да се отстрани Путин, вториот е да се победи Украина и тоа е можеби поверојатниот исход.

 

Руската агресија врз Украина влезе во втората и, според сите сметки, не последната година. Има само две можности за брз крај на војната во Украина. Првата е украинската капитулација. Втората е да се отстрани Путин преку некои нормални средства. За жал, првата опција е многу поверојатна од втората.

 

Проблемот е што и двете страни се заглавени во војна на трошење бидејќи досегашната помош на Западот за Украина беше доволна само за да се изедначи рамнотежата на силите на бојното поле. Украина доби многу одбранбено оружје што го отежнува напредокот на Русија. Офанзивните сили допрва треба да се развијат. Но, тоа не е лесно бидејќи засега изгледа дека нема да добијат ниту половина од ветените триста тенкови Леопард 2 до пролет.

Илустрација
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА : ФОТО: ГРАФИЧКИ КУРИР ТВ

Не постои суперстратешка цел да се стави крај на војната

Многу поголем проблем за двете страни е тоа што не постои суперстратешка цел со која би завршила војната. За Украинците најблиску до тоа е големата офанзива во Запорожје, ослободувањето на Мелитопол (или барем неговото опкружување) и избивањето на брегот на Азовското Море. Друга можна насока на напредување би била кон Мариупол. Во двата случаи, украинските сили ќе го поделат сега единственото бојно поле што се протега од украинско-руската граница во регионот на Харков сè до сливот на Днепар во Црното Море и ќе создадат предуслови за обид за ослободување на Крим.

 

За да го спречат сето ова, Русите би користеле се што имаат. Крајниот резултат би бил масовна операција споредлива со слични офанзивни операции што се случија во областа за време на Втората светска војна. Ангажман на стотици илјади војници, илјадници тенкови и други борбени возила, заедно со илјадниците достапни артилериски парчиња, со неизбежен резултат на илјадници мртви и десетици илјади ранети од двете страни.

 

Украинците се надеваа дека донациите на, според нив, „супертенкови“ ќе им овозможат да формираат сили способни за таква операција. Постојаните вести за намалувањето на бројот на тенкови што ќе ги добијат Украинците и продолжувањето на рокот за нивна испорака ја прават се поневеројатна голема пролетна офанзива кон Мелитопол, Мариупол и Азовското Море.

Ниту, пак, нов обид за освојување на Киев би го променил значително рамнотежата на силите во корист на Русија

Од друга страна, ниту Русите не се во ништо подобра позиција. Окупацијата на остатокот од Доњецк нема да ја заврши војната победнички. Покрај огромните загуби, рамнотежата на силите нема да се сврти во корист на Русија дури и во случај на окупација на Краматорск и Славјанск. Путин може да тврди дека сите првични цели се постигнати и да се надева дека сеќавањето на просечниот Русин е толку кратко што не се сеќава како пред една година тврдеше дека ќе ја „ослободи“ цела Украина од нацистите и националистите. Тој тоа го нарече „деназификација“ и „деукраинизација“.

Лавов, Украина, Украинка
ФОТО: EPA-EFE/MYKOLA TYS

Ниту, пак, обновениот обид за освојување на Киев значително би го променил односот на силите во корист на Русија. Прво, затоа што за таква операција би требало да бидат распределени најмалку 300.000 руски и уште 200.000 белоруски војници (ќе го оставиме настрана прашањето дали руската армија овојпат има доволно опрема и оружје за опремување на толку големи сили).

За руско-белоруските сили да имаат барем минимална теоретска шанса да го заземат Киев, тие би морале, ако не по квалитет (двете страни сè уште го користат истото оружје развиено за време на Советскиот Сојуз), да ги надминат украинските бранители по квантитет и суровини. моќта со безброј бранови тенкови, оклопни транспортери и пешадија го скрши отпорот на Украинците. Таквата доктрина е многу блиска до руските генерали бидејќи Црвената армија ја развила за време на Втората светска војна и продолжила да ја разработува до распадот на СССР во 1991 година.

Второ, без оглед на бројот на руско-белоруски сили, веројатноста за победа би била многу мала, но веројатноста за големи загуби (особено руски) би била многу голема.

Мета на Русите е Лавов наместо Киев

Трето, ако по некое чудо заедничките руско-белоруски сили успеаја да го освојат Киев, отпорот на Украинците немаше да биде ништо помал. Напротив, веројатно ќе биде засилено со уште поголеми количини оружје од Запад.

Ако Киев не е суперстратешка цел, имаат ли Русите? Имаат и се вика Лавов. Тоа е град со големина на Загреб, кој се наоѓа на самиот запад на Украина и е стратешки важен бидејќи низ него минуваат сите комуникации од Полска (а тоа значи од запад) до Киев и пошироко.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа