Претседателот Владимир Путин ги поздрави руските војници кои се борат во Украина за време на митингот во Москва, повикувајќи ја толпата да скандира „Русија, Русија“ за да покаже поддршка за оние за кои рече дека ја бранат татковината.

 

Ова се случува во пресрет на годишнината од војната во Украина и празникот во чест на рускиот војник.

 

Десетици илјади се собраа на стадионот Лужники во Москва, кој има капацитет од 81.000 луѓе, веејќи бели, сини и црвени руски знамиња. Пред доаѓањето на Путин свиреа патриотски песни.

 

„ Во моментов се води битка за нашите историски граници, за нашиот народ . Нив ги водат истите храбри воини како и оние кои сега стојат овде покрај нас. Се борат херојски, храбро, храбро. Ние сме горди на нив“, рече Путин на манифестацијата „Слава на бранителите на татковината“, што се одржа во пресрет на празникот на Русија, посветен на војниците, 23 февруари.

 

„Денес тие се поддржани од целата земја“, рече Путин за руските сили во Украина, додавајќи дека штотуку бил информиран од воените началници за ситуацијата на фронтот .

 

Кремљ ја прикажува војната како „специјална воена операција“ за заштита на сопствената безбедност на Русија во она што го гледа како егзистенцијална конфронтација со Западот.

 

Конфликтот во Украина започна во 2014 година, откако прорускиот претседател беше соборен за време на протестите на украинската „Мајдан револуција“, а Русија го анектира Крим. Борби избувнаа и во источна Украина меѓу сепаратистите поддржани од Русија и украинските сили, јавува Ројтерс.

 

Путин нареди десетици илјади војници во Украина на 24 февруари минатата година, потег што западните сили и Украина го осудија како грабеж на земјиште во империјален стил.