Рускиот парламент денеска донесе одлука да го суспендира учеството на Москва во Договорот за нуклеарно оружје Нов СТАРТ, обвинувајќи ги САД и Западот за пропаѓањето на последниот преостанат договор за нуклеарно оружје меѓу Вашингтон и Москва, објави Ројтерс.

Вчера Путин најави суспензија на учеството на Русија во договорот во неговото клучно обраќање пред парламентот, додека американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе продолжи да го поддржува Киев само неколку дена пред првата годишнина од руската „специјална воена операција“ во Украина, пренесува БТА.

За време на денешната утринска седница на Државната Дума (долниот дом на рускиот парламент) пратениците гласаа за предлогот за суспендирање на договорот, кој по пладне, по 3 Попладне по локално време (12:00 часот по Гринич) ќе биде поднесено и на гласање во Советот на Федерацијата – Горниот дом на рускиот парламент, забележува агенцијата.

Постапката што ја презеде рускиот парламент е одговорот што Русија одамна требаше да го даде на отворената војна што САД и НАТО и ја објавија на Русија, изјави поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, кој сега е заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност.

„Бевме принудени да ја донесеме оваа одлука поради војната што ни ја објавија САД и другите земји членки на НАТО. Тоа ќе има огромно влијание во целиот свет, а особено во САД“, напиша Медведев во „Телеграм“.

 

Медведев, исто така, повика нуклеарниот арсенал на Британија и Франција да бидат вклучени во идните договори за контрола на нуклеарното вооружување меѓу Русија и Западот.

Првичната реакција на Западот на одлуката на Русија да го суспендира своето учество во Договорот за нуклеарно оружје Нов СТАРТ не укажа на подготвеност за преговори, соопшти Кремљ, цитиран од Ројтерс.
Запрашан под кои услови Русија би можела повторно да се приклучи на договорот, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека се зависи од позицијата на Западот.