Русија го прекинува учеството во Договорот за намалување на стратешкото оружје (СТАРТ). Ова го соопшти рускиот претседател Владимир Путин за време на неговиот говор пред Федералното собрание. 

Во исто време, тој истакна дека Москва не се повлекува од договорот.

 

 

Шефот на државата потсети дека на почетокот на февруари НАТО побара Русија „да се врати на спроведувањето“ на договорот СТАРТ, вклучително и да добие пристап до објектите за нуклеарна одбрана.

„Па, не знам ни како да го наречам – тоа е некој вид театар на апсурдот. Знаеме дека Западот е директно вклучен во обидите на режимот во Киев да ги нападне нашите стратешки воздушни бази“, рече Путин. Тој истакна дека беспилотните летала што се користат за ова се „опремени и модернизирани со помош на специјалисти на НАТО“.

„И сега сакаат да ги прегледаат и нашите одбранбени објекти. Во современите услови на денешната конфронтација, ова звучи како некаква глупост“, додаде Путин.

Тој истакна дека, со колективна изјава, НАТО всушност се пријавил за приклучување кон Договорот СТАРТ.

„Се согласуваме со тоа, ве молам. Згора на тоа, сметаме дека ваквата формулација на прашањето е одамна задоцнета. На крајот на краиштата, НАТО нема само една нуклеарна сила – САД, а Велика Британија и Франција исто така имаат нуклеарни арсенали. Тие се подобруваат, се развиваат. И тие ни се гаѓаат нас, ја таргетираат и Русија“, рече Путин.

 

Според претседателот, пред да се врати на дискусијата за СТАРТ, Русија треба да сфати како да ги земе предвид нуклеарните арсенали на Франција и Велика Британија.

 

Тој истакна дека „нема воопшто глупави луѓе на Запад“ кои сакаат да ѝ нанесат стратешки пораз на Русија и сакаат да ги посетат руските воени објекти за проверка.

 

Вашингтон размислува за природен тест на нуклеарно оружје, такви информации веќе постојат, рече претседателот.

 

Според него, Министерството за одбрана и Росатом треба да бидат подготвени да тестираат нуклеарно оружје доколку тоа го направат САД прво.

Кон крајот на јануари, американскиот Стејт департмент ја обвини Москва дека ги блокира американските инспекции СТАРТ на нејзините стратешки локации. Според рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, чудно е САД да бараат Русија да ги продолжи своите активности кога Киев се обидува да нападне далечни цели на авијацијата со директно воено-техничко и разузнавачко-информативно учество на Вашингтон.

СТАРТ е единствениот руско-американски режим за контрола на нуклеарното оружје. Истекува во 2026 година. Москва и Вашингтон почнаа да се договараат за параметрите на идниот договор за ограничување на нуклеарното оружје, но дијалогот беше прекинат по почетокот на војната во Украина.