Американскиот претседател Џо Бајден најави нови санкции против Руската Федерација оваа недела. „Елитите и компаниите кои работат за руската воена машина“ потпаѓаат под ударите на Западот, пренесе агенцијата УНИАН.

 

„Подоцна оваа недела ќе објавиме дополнителни санкции против елитите и компаниите кои ја поттикнуваат руската воена машина. Цената што Украина ја плати е неверојатно висока, а жртвите се преголеми. Тагуваме со семејствата на сите оние кои ги загубија своите најблиски во оваа тешка, нефер војна. Знаеме дека претстојат тешки денови, недели и години“, рече американскиот лидер на заедничкиот брифинг со украинскиот претседател.

 

 

Тој понатаму изјави дека целта на Кремљ е да ја избрише Украина од мапата.

 

„Кампањата на Путин за освојување пропадна. Руските трупи изгубија половина од претходно окупираните територии. Младите талентирани Руси ја напуштаат Русија, тие се десетици илјади и не сакаат да се вратат. Тие не бегаат само за да не бидат мобилизирани. тие бегаат од Русија поради ситуацијата во земјата каде што не гледаат иднина Руската економија сега е ќорсокак, изолирана и се бори за живот“, рече Бајден.

 

Покрај тоа, политичарот истакна дека рускиот претседател Владимир Путин сметал на западните земји да не го поддржат Киев.

 

„Путин мислеше дека Украина е слаба, а Западот е поделен. Мислеше дека нема да се обединиме. Мислеше дека НАТО нема да ја поддржи Украина. Мислеше дека ќе не надживее. Мислам дека не го мисли истото сега. Бог знае што тој размислува, но веќе не размислува на тој начин. Само лошо играше со своите карти. А една година подоцна, доказот е токму овде во оваа соба: заедно сме“, резимира американскиот претседател.