„АКО СЕ ПРИКЛУЧАТ, ЌЕ ИМА СВЕТСКА ВОЈНА“: Драматичното предупредување на Зеленски, смета дека Пекинг е свесен за ПОСЛЕДИЦИТЕ

„АКО СЕ ПРИКЛУЧАТ, ЌЕ ИМА СВЕТСКА ВОЈНА“: Драматичното предупредување на Зеленски, смета дека Пекинг е свесен за ПОСЛЕДИЦИТЕ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во интервју за Die Welt ја предупреди Кина дека нејзината поддршка за Русија во војната против Украина ќе доведе до светска војна.

 

Коментарите на Зеленски дојдоа откако Кина рече дека САД не се во позиција да поставуваат барања, откако американскиот државен секретар го предупреди својот кинески колега дека Кина не и доставува оружје на Русија.

„За нас е важно Кина да не ја поддржува Руската Федерација во оваа војна. Всушност, јас би сакал да биде на наша страна, но во моментов мислам дека тоа не е можно“, нагласи тој за германскиот дневен весник. весникот и додаде дека гледа „можност Кина да направи прагматична проценка за она што се случува овде“.

Володимир Зеленски
ФОТО: ABACA / ABACA PRESS / PROFIMEDIA

„Ако Кина се здружи со Русија, ќе има светска војна“

„Затоа што ако Кина ги здружи силите со Русија, ќе има светска војна и мислам дека Кина е свесна за тоа“, предупреди украинскиот претседател. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во саботата го предупреди највисокиот кинески дипломат Ванг Ји за последиците од испраќањето оружје за Русија.

Зборувајќи за медиумите по средбата, Блинкен рече дека Вашингтон е загрижен поради тоа што Пекинг размислува за снабдување на Москва со оружје.

Зборувајќи за Молдавија, Зеленски изјави за германските медиуми дека Украина и предала разузнавачки информации на молдавската претседателка Маја Санду, што сугерира дека Русија планира државен удар во нејзината земја.

„Маја Санду никогаш не побара помош од мене, но ми се заблагодари за информацијата. Таа многу добро ја знае нашата ситуација. Украина секогаш ќе биде подготвена да и помогне на Молдавија“, додаде тој.

Кремљ денеска соопшти дека односите на Русија со Молдавија се многу затегнати и ги обвини молдавските лидери дека се антируски настроени, една недела откако Кишињев соопшти дека го спречил рускиот обид за пуч.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа