СЕ ШТО ИМАВ ИМ ДАДЕВ НА ДЕЦАТА, СЕГА НЕМАМ НИ ЛЕКОВИ: Исповед на мајка на богати деца која нема кој да ја погледне на старост

Болната исповед на мајка која нејзините деца нема да ја погледнат во длабока старост ѝ предизвикува солзи, а таа им го потчинила целиот свој живот.

СЕ ШТО ИМАВ ИМ ДАДЕВ НА ДЕЦАТА, СЕГА НЕМАМ НИ ЛЕКОВИ: Исповед на мајка на богати деца која нема да ја погледне на старост

Исповед на мајка која децата нема да ја гледаат на старост, Фото: Shutterstock

Една од најголемите несреќи на родителот е да биде запоставен од своите деца во длабока старост , а сведоци сме дека ваквите ситуации се чести. Начинот на кој се воспитува детето е една од најважните алки што би ве спречила да имате дете кое не се грижи за вас во староста .

 

Многумина се прашуваат зошто на децата не им требаат родителите кога ќе остареат , а и покрај тоа што Лав Толстој одговори на ова прашање во една реченица , некои сè уште не дошле до реален заклучок.

 

стари родители, родители, баба, баба, возраст
фото: Shutterstock

За ова прашање почнавме да размислуваме откако ја најдовме погубната исповед на пензионерка, мајка на две деца во добра финансиска состојба…

„Имам возрасен син и ќерка, јас и мојот сопруг им помагавме во се, од учење до купување куќа и грижа за нивните деца.

Денес живеам сам, мојот сопруг почина пред неколку години. Имам мала пензија, едвај покривам основни потреби. Понекогаш кога купувам лекови, буквално морам да се откажам од храната. Децата се свесни за мојата ситуација, но ниту еднаш не ми се понудија да ми помогнат.

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ

Еднаш им предложив да платат половина од месечните сметки бидејќи ќе останат со станот кога ќе умрам. Синот се правеше дека не разбира што реков, а ќерката рече дека едвај сама си ги плаќа трошоците. Никој од нив не оди со јавен превоз до работа, имаат скапи коли. Секоја година одмараат на скапи места во скапи хотели.

Ќерката секој месец купува нова облека, ја опсипува ќерката со пари. Детскиот додаток е повеќе од мојата пензија. Во куќата на неговиот син сите пари ги контролира неговата сопруга. Дури и да сакаше да ми помогне, таа не му дозволуваше.

 

Мама, родители, стари родители, постара жена, баба, сопруга
фото: Shutterstock

Кога мојата сосетка гордо ми кажа како нејзините деца секоја година и плаќаат годишен одмор, носат храна и ги плаќаат сметките, буквално се навредив. Јас го направив истото за моите деца како и таа. Порано и позајмував пари, но веќе не се осмелувам, се плашам да ме праша зошто децата не ми помагаат како таа. Им помагав на моите родители колку што можев. Никогаш не ги оставив со празни раце. Помагав и физички и финансиски. Дали не успеав да ги воспитам моите деца правилно?

 

Немам заштеда, бидејќи јас и мојот сопруг не заштедивме ништо, им дадовме се на нашите деца. И така ми вратија…“

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа