Актуелниот претседател на Чешка, Петр Павел, ги запрепасти сите со својот став за можната загуба на Руската Федерација во војната со Украина.

Тој предупреди дека Западот и Украина треба да избегнуваат непожелни сценарија за пораз на Русија. Тој го изјави ова за време на „украинскиот ручек“ организиран од украинскиот бизнис во рамките на Минхенската безбедносна конференција, пишува UNIAN.

 

Петер Павел не се согласува со изјавата на украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба во врска со немањето алтернатива за враќање на Крим и меѓународната казна на Русија. За ова, претседателот на Чешка истакна дека Западот треба да се воздржи од поддршка на ова или она сценарио.

 

„Мораме да бидеме внимателни да ја туркаме Украина кон одреден исход. Можеби во одреден момент Украина ќе ја промени својата визија“, додаде тој.

 

Тој исто така изрази стравување дека суровите сценарија за Русија ќе доведат до нејзин колапс.

 

„Можеби ова ќе доведе до колапс на Русија… Ако Русија се распадне, можеби ќе имаме повеќе проблеми, нема да има со кого да преговараме за разоружување“, нагласи тој.

 

Поранешниот генерал на НАТО, Петр Павел, стана новоизбран претседател на Чешката Република релативно неодамна – во јануари 2023 година. Конкретно, на 27-28 јануари во Чешката Република се одржа вториот круг од претседателските избори. Тогаш Петар Павел доби 58% од гласовите и стана нов лидер на Чешка. Претседателот на Украина Володимир Зеленски лично му ја честиташе победата.

 

За време на неговата претседателска кампања, Питер Павел постојано зборуваше за неговата поддршка за Украина. Тој неодамна изјави и дека Киев треба да добие секаков вид оружје освен нуклеарно.

Перт Павел е познат и по својот критички однос кон Руската Федерација. Неговиот главен предизвикувач на изборите е Андриј Бабиш, политичар со спротивна реторика, кој е познат по неговите врски со про-Кремљ унгарскиот премиер Виктор Орбан.

 

Шефот на Министерството за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, одговори на скандалозната изјава на чешкиот лидер Петр Павел за недозволивоста на распадот на Руската Федерација во случај на победа на Украина во руско-украинската војна.

Кулеба му одговори на претседателот на Чешката Република Петр Павл во врска со недозволивоста на колапсот на Руската Федерација / фото РОЈТЕРС

Според UNIAN, како одговор на ова, украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба рече:

„Постои интелектуална замка што мора да се избегне. Со поддршката на Украина, мора да се верува и во Украина, а не да се подготвува за најлошото“.

Тој, исто така, смета дека е неприфатливо да се повика Украина да направи какви било отстапки кон Русија.

„Нема разлика меѓу оние кои ја кажуваат фразата „Украина може да отстапи“ и фразата „Украина веројатно ќе мора да попушти“, објасни министерот. „Затоа, верувајте во Украина и поддржете ја Украина, и ние ќе победиме.
„Со целосната инвазија на руските трупи во Украина, клучните земји во меѓународната заедница почнаа да го разбираат нивото на крвожедност на Русија и нејзината војска.

Тогаш Западот се согласи дека Руската Федерација повеќе не треба да постои во оваа форма: Кремљ треба да ја изгуби војната започната против Украина. Конкретно, поранешниот британски премиер Борис Џонсон рече дека не може да има отстапки за Путин и дека руските трупи мора да се повлечат назад до вистинските граници што беа на место пред 24 февруари.

На 18 февруари и германскиот канцелар Олаф Шолц јавно изјави дека Русија мора да ја загуби војната со Украина и вети помош од Берлин.

Францускиот претседател Емануел Макрон издаде слична казна против Путин и неговиот режим.