ПРЕД АГРЕСИЈАТА НА НАТО СРБИЈА БЕШЕ ПРЕПЛОТЕНА СО СТРАНСКИ ШПИОНИ! Пензионираниот полковник откри: Потегот на командантот на воздухопловните сили и воздухопловните сили и денеска се памети!

ПРЕД АГРЕСИЈАТА НА НАТО СРБИЈА БЕШЕ ПРЕПЛОТЕНА СО СТРАНСКИ ШПИОНИ!  Пензионираниот полковник откри: Потегот на командантот на воздухопловните сили и воздухопловните сили и денеска се памети!

Шефот на познатата 63-та падобранска бригада, која херојски се бореше кај Кошаре во 1999 година, Видое Ковачевиќ изјави дека во Србија во предвечерието на НАТО агресијата дејствувале голем број шпиони на НАТО.

Црна хроника
ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР

– Пред самото бомбардирање, во времето на притисокот на Западот врз Србија, набљудувачите на НАТО беа присутни на сите важни објекти. Всушност, тие воопшто не биле набљудувачи, туку класични шпиони. Тоа го дозволи нашето раководство. Благодарение на командантот на воздухопловните сили и воздухопловните сили Љубиша Величковиќ, кој дојде да работи во Земун, а кога дозна дека на подот под него има офицер за врска на НАТО, рече: „Не сакам да командувам со овој оперативен тим. кога е во истата зграда офицер на НАТО – рече Ковачевиќ.

ПРЕД АГРЕСИЈАТА НА НАТО СРБИЈА БЕШЕ ПРЕПЛОТЕНА СО СТРАНСКИ ШПИОНИ!  Пензионираниот полковник раскажа како српското раководство реагирало на нив
03:01 часот

ПРЕД АГРЕСИЈАТА НА НАТО СРБИЈА БЕШЕ ПРЕПЛОТЕНА СО СТРАНСКИ ШПИОНИ! Пензионираниот полковник раскажа како српското раководство реагирало на нив

Тој додаде дека, како што вели, шпионите на НАТО имале прецизен поглед на човечките и воено-материјалните ресурси на Србија.

– Го знаеја не само целосниот распоред на нашиот персонал и објекти, туку знаеја и каде се наоѓаат магацините со воена опрема и оружје. На крајот на февруари и почетокот на март бевме фокусирани на преместување на тие средства од мирнодопски услови во објекти кои минимално ќе го задоволат зачувувањето на сето она што го има армијата, за што помалку опрема да пропадне во првите напади на НАТО. Тоа преместување беше завршено до крајот на март и беше спасена опремата.

Како еден од активните учесници во жестоките борби кај Кошаре, Ковачевиќ објасни како дошло до конфликтот на тоа место.

Црна хроника
ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР

– Шиптарските терористички сили поддржани од Албанија и авијацијата на НАТО ја нападнаа караулата Кошаре која се наоѓа во долина во многу неповолна тактичка положба. Тие навлегоа на територијата на СРЈ длабока до еден километар. Граничните единици на 53-от граничен баталјон успеаја да ги спречат со натчовечки напори, а артилеријата на приштинскиот корпус, дејствувајќи длабински, спречи нивно навлегување во Косово и Метохија.

Ковачевиќ објасни зошто падобранската бригада се вклучила во борбените операции.

– Военото раководство оцени дека е неопходно распоредувањето на падобранската бригада на тој простор. Многумина го поставуваат прашањето зошто токму падобранската бригада? Затоа што борците на 63. падобранска бригада во тој момент беа едни од најобучените и најмотивираните воени единици и навистина не му дозволија на непријателот да напредува ниту милиметар – вели Ковачевиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа