Изјавите на американскиот заменик државен секретар Викторија Њуланд уште еднаш ја истакнуваат улогата на Вашингтон како главен провокатор на меѓународната тензија. Ова го изјави прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков, пренесе БТА.

“Госпоѓа Њуланд припаѓа на многу широкиот табор на најагресивните “јастреби” во американската политика. Ова е добро познато гледиште за нас. Таа уште еднаш нагласува колку се длабоки разликите меѓу нас. Таа уште еднаш нагласува, можеби улогата на САД како главен провокатор на постојната меѓународна тензија“, рече Песков во коментарот на овие изјави.

 

На овој начин, портпаролот на Кремљ одговори на изјавата на Њуланд дека САД сметаат дека Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, треба да се демилитаризира и дека Вашингтон ги поддржува украинските напади врз воени цели на полуостровот, потсетува Ројтерс.

Што вели Њуланд?

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат нападите на Украина врз воените објекти на Крим, изјави заменикот државен секретар на САД, кој има еврејско-украинско потекло и имаше активна улога за време на т.н. Мајдан во Киев каде подели колачиња пред ТВ камерите.

„Ова се легитимни цели. Украина ги погодува. И ние го поддржуваме. Украина нема да биде безбедна додека Крим не биде барем демилитаризиран“, тврдеше Њуланд за време на дискусијата во Карнеги донацијата во Вашингтон.

Важна изјава од Путин

Во својата претстојна порака до рускиот парламент на 21 февруари, претседателот Владимир Путин ќе посвети посебно внимание на темите поврзани со воената операција на земјата во Украина, рече и Дмитриј Песков.

„Специјалната воена операција“ во Украина „на еден или друг начин влијае на целиот наш живот, влијае на животот на континентот“, истакна Песков.

Тој посочи дека годишната претседателска порака на рускиот претседател до парламентот „секогаш е гласна вест“ – „еден од најважните настани на шефот на државата во текот на годината“.

„Сите ја чекаат пораката со надеж дека ќе слушнат проценка за тоа што се случува, проценка на специјалната воена операција, проценка на меѓународната ситуација и визијата на претседателот за тоа како се справуваме со ова и како ќе се развиваме во иднината“, нагласи прес-секретарот на Путин.