Во петицијата насловена „Манифест за мир“, две жени – Алиса Шварцер, основач и издавач на германското феминистичко списание EMMA и Сара Вагенкнехт, политичарка од германската партија Левица – предупредуваат на „се приближува светска и нуклеарна војна“.

 

Украина, поддржана од Западот, може да победи во поединечни битки, но не и војна против нуклеарна сила, велат авторите на петицијата. Тие го повикуваат канцеларот Олаф Шолц да ја „запре ескалацијата на испораката на оружје“ и да предводи силен сојуз на германско и европско ниво за прекин на огнот и почеток на мировни преговори. 

 

Двете жени повикуваат на „бунт за мир“. На 25 февруари ќе се одржи митинг пред Бранденбуршката порта во Берлин, со што ќе биде видлива „тивката половина од германското население“.

 

Според 58 отсто од учесниците во социолошката анкета спроведена од берлинскиот институт за истражување на јавното мислење „Инфратест Димап“ нарачана од телевизијата АЕР Де, се прават премали дипломатски напори за ставање крај на војната во Украина. Речиси две третини од анкетираните Германци (64%) не се согласуваат нивната земја да му обезбеди борбени авиони на Киев. Предметната идеја ја поддржуваат само 23% од испитаниците, а 13% не можат да судат или не сакаат да го споделат својот став.

Следното е целосниот текст на Мировниот манифест:

Денеска е 352. ден од војната во Украина (10.2.2023). Досега се убиени над 200.000 војници и 50.000 цивили. Жените се силувани, децата се исплашени, цел народ е истрауматизиран. Ако борбите продолжат вака, Украина наскоро ќе биде населена, уништена земја. И многу луѓе ширум Европа, исто така, стравуваат од ескалација на војната. Тие се грижат за својата иднина и за иднината на нивните деца.

На украинскиот народ, брутално нападнат од Русија, му треба нашата солидарност. Но, каква ќе биде солидарноста сега? Уште колку ќе продолжат борбите и смртта на бојното поле во Украина? И која е точно целта на оваа војна една година откако започна? Германскиот министер за надворешни работи неодамна изјави дека „ние“ водиме „војна против Русија“. Навистина?

Претседателот Зеленски не ја крие својата цел. По ветените тенкови, сега сака борбени авиони, ракети со долг дострел и воени бродови да ја поразат Русија на сите фронтови? Германскиот канцелар сепак уверува дека не сака да испрати ниту борбени авиони ниту „копнени трупи“. Но, колку „црвени линии“ се веќе поминати во последните месеци?

Треба да бидеме загрижени поради можноста Путин да започне максимално моќен контранапад во нападот на Крим. Зарем не се движиме незапирливо по лизгавата патека кон светската и нуклеарна војна? Ова не би била првата голема војна што ќе започне на овој начин. Но, може да испадне дека е второто.

Можно е Украина да добие поединечни битки со поддршка на Западот. Но, не може да победи во војна против најголемата нуклеарна сила во светот. Ова го вели највисокиот американски воен генерал Марк Мили. Тој зборуваше за ќор-сокак каде што ниту една страна не може да победи со сила, а војната може да се заврши само на преговарачка маса. Зошто да не го сторите тоа веднаш, веднаш? 

Преговарањето не значи предавање. Преговорите значи правење компромиси од двете страни. Со цел да се спречат уште стотици илјади жртви и уште полошо. Така мислиме и ние, половина од германското население сега исто така го дели овој став. Време е да не слушате!

Ние граѓаните на Германија не можеме директно да влијаеме на САД и Русија или нашите европски соседи. Но, ние можеме и мораме да бараме одговорност од нашата влада и канцеларот и да го потсетиме на неговата заклетва „да го заштити германскиот народ од зло“.

Ја повикуваме канцеларката да ја запре ескалацијата на испораките на оружје. Сега! Тој мора да води силна коалиција за прекин на огнот и да започне мировни преговори и на германско и на европско ниво. Сега! Затоа што секој пропуштен ден чини до 1.000 животи и нè приближува до трета светска војна.

Половина милион Германци веќе ја потпишаа петицијата 

Веќе 500.000 Германци ја потпишаа петицијата на Шварцер и Вагенкнехт, објави телевизијата „Ен де ер“. Меѓу првите што го потпишаа текстот се политичарот од Христијанско-демократската унија (ЦСУ) Петер Гаувејлер, историчарот Петер Бранд од Германската социјалдемократска партија (ГСДП), теологот Маргот Кајсман, која е и поранешна претседателка на Советот на Германската протестантска црква, теологот Анти Волмер од „Зелените“, кој е поранешен потпретседател на германскиот Бундестаг, политичарот од Социјалдемократската партија и поранешен потпретседател на Европската комисија Гинтер Ферхојген.  

Реакции  

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус ја критикуваше иницијативата на Шварцер и Вагенкнехт. „Барањето да не се испраќа повеќе оружје во Украина за да се дојде до мировни преговори е многу наивно и во исто време ќе дејствува како сигнал до Путин, како да му вели: „Оставаме сè, продолжи понатаму“, рече Писториус. , цитиран од с. „Велт“. 

„Каков мир е тоа кога треба да живеете под руска окупација, грижејќи се секој ден дека ќе ве убијат ладнокрвно, силувани, па дури и киднапирани? „Диктаторски мир“ на кој сега повикуваат некои не е мир. „Ова би значело дека Украина ќе биде подредена на Русија. Праведен мир би бил народот на Украина повторно да може да живее слободно“, рече Бербок.

„Испораките на западно оружје се предуслов за еднакви преговори со Путин“, изјави Катрин Геринг-Екард од Зелените за телевизијата НН.

„Моето чувство е дека сум сè подепресивен затоа што се разговара само за воени решенија: повеќе оружје, прво одбранбени тенкови, сега јуришни тенкови, веројатно ќе следат и авиони, подморници, борбени бродови. Мислам дека сето ова претставува ескалација и би сакам да видам деескалација, мировни преговори, прекин на убиствата“, изјави теологот Маргот Кајсман за германските медиуми.

„Манифестот на Шварцер и Вагенкнехт беше целосно навреден од оние кои бараат повеќе и побрзи испораки на оружје за Украина. Досега, најбезносното обвинување е дека манифестот е „наивен“. Тенковите, борбените авиони и ракетите со долг дострел Леопард немаат Алтернатива. Меѓутоа, оние кои велат дека демократијата нема алтернатива, всушност се обидуваат да ја присвојат вистината и се ставаат во погрешна позиција со тоа што одбиваат дијалог. Но, мора да се разговара, мора да се бори за да се најде вистинскиот пат“, напиша новинарот на „Зидојче цајтунг“ Хериберт Прантл.

Извор: БТА