„10.000 ВОЈНИЦИ ЧЕКААТ КОМАДАТА ДА ПОЧНЕ ОФАНЗИВАТА“ Млакар: Русите немаа толку вооружени луѓе ниту на почетокот на војната!

„10.000 ВОЈНИЦИ ЧЕКААТ КОМАДАТА ДА ПОЧНЕ ОФАНЗИВАТА“ Млакар: Русите немаа толку вооружени луѓе ниту на почетокот на војната!

 

Денеска е 359-от ден од војната во Украина. Русија истрела проектили кон Украина. Иако нападите се уште траат, Европската комисија ги започнува своите активности за обнова на Украина.

 

Андреј Млакар
ФОТО: КУРИР ТВ

Откако Русија истрела 36 крстосувачки ракети и ракети кон Украина , началникот на кабинетот на украинскиот претседател Андреј Јермак зборуваше за новите руски тактики.

За што всушност се работи во утринската програма Редакција зборуваше Андреј Млакар , уредник на рубриката Планет на порталот Курир.рс .

Според него, не се знае кои ракети биле употребени во последниот напад, ниту пак што точно било цел.

– Во тек беше краток ракетно-артилериски дуел, одекнаа неколку детонации. Засега не се знае што било цел, но евидентно е дека руската противвоздушна одбрана била активна и дека имало пресретнување на ракети – започна Млакар, објаснувајќи го она што го одбележало претходниот ден.

Андреј Млакар
ФОТО: КУРИР ТВ

Има информации, објави Млакар, дека на едно место се регистрирани 10.000 руски војници.

– За прв пат толку голем број руски војници е регистриран од руската страна на границата, гледајќи од регионот Сумка. Повеќе нема да се чека на идеално време, но многу повеќе ќе знаеме на 21 и 22 февруари. Владимир Путин ги повика пратениците на двата дома на рускиот парламент во Кремљ каде ќе одржат говор за актуелни прашања, поврзани со ситуацијата во земјата, како и со војната во Украина – рече тој, посочувајќи дека ќе има ракетни дуели во продолжение на конфликтот.

Според Млакар, во тепачката се воведуваат весници.

Русите почнаа да користат балони со халогена светлина, која го осветлува целото бојно поле, како и нова тактика на беспилотни летала што Русите ја користат веќе неколку месеци.

– Станува збор за специфична нова тактика што влијае на противвоздушната одбрана, паралелно со тоа, на територијата на Белорусија активно летаат радарски станици за набљудување 50-U , кои оперираат долж границата со Украина. Генерално, засега борбената авијација не се користи во голема мера, но почнаа спорадично да се користат ласерски наведувани ракети воздух-земја, па може да се каже дека има весници што се користат – рече тој.

Вчера, потсети Млакар, имаше заплашување, односно демонстративни дејствија, со цел да се создаде страв кај противникот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа