Полусестрата на Меган Маркл, Саманта, сведочеше на суд, обвинувајќи ја војвотката од Сасекс дека го нарушува нејзиниот имиџ со измислување тврдења за неа.

 

58-годишната Саманта ја тужи својата сестра во Флорида за давање „очигледно лажни и злонамерни изјави“ за неа пред светот за време на нејзиното интервју со Опра Винфри во март 2021 година.

 

Саманта тврдеше дека војвотката од Сасекс „оркестрирала кампања за оцрнување и уништување на мојот углед. Меган измисли лажен живот и лажно семејство за монархијата и медиумите“.

 

Сепак, адвокатот на Меган, Мајкл Камп, возврати на Саманта, велејќи дека таа нема основа да го тужи неговиот клиент за клевета.

 

Според одбраната, наводите на 58-годишната жена се навредливи и случајот треба да се отфрли.

 

Маркл имаше сериозни проблеми со нејзината сестра и татко за време на нејзината свршувачка со принцот Хари. Дури и тогаш почнаа да летаат обвинувања дека Меган се обидува да го скрие своето проблематично семејство од монархијата.