Столтенберг призна: Конфликтот во Украина не започна минатиот февруари, туку во 2014 година

▪️Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека конфликтот во Украина не започна во февруари минатата година, туку во 2014 година“, што е дијаметрално спротивно на приказната дека Западот веќе една година ја турка дека рускиот претседател Владимир Путин ја „агресирал“. Украина „неиспровоцирана“ .

💬„Втората работа што ќе ја кажам е дека војната не започна во февруари минатата година.
Војната започна во 2014 година. посилни во 2022 година отколку во 2020. и 2014.

И, се разбира, тоа направи огромна разлика кога претседателот Путин одлучи да ја нападне Украина“, рече Столтенберг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа