Мајка од Битола за борбата на синот со леукемијата: „Верувајте дека тоа е лош сон од кој детето ќе се разбуди посилно од кога било“

Приказна за мал борец од Битола ќе допре до сечие срце. На херојот Адријан на само 11-годишна возраст му беше дијагностицирана леукемија, но смогна сили и успеа храбро да се избори со болеста.

Сторијата за оваа битка ја раскажа неговата мајка Марта Стојковска. „Секогаш верувајте во своето дете дека ќе успее и дека таквите моменти се само премрежје и еден лош сон кој ќе помине и ќе се разбудат посилни од кога било“ – изјави таа за Femina.mk.

 

Марта и Адријан СтојковскиКако дознавте за болеста? Кои беа првите симптоми со кои се соочи вашиот син?

 

– Првите симптоми беа модрици по телото и замор. Брзо следуваше дијагнозата, 3 часа по пункцијата на коскената срцевина.

 

Соопштувањето на лоши вести воопшто не е лесно, особено кога се работи за мало дете со толку тешка дијагноза. Колку години имаше Адријан кога ја добивте дијагнозата и како за првпат разговаравте за болеста со него?

 

– Леукемија му беше дијагностицирана на 6 јули 2021 кога Адријан имаше 11 години, две недели пред неговиот роденден. Адријан најпрво не ја знаеше дијагнозата. Не му го кажав тоа за да не се разочарува за време на лекувањето, но по една година сам дозна и смирено го прифати тоа.

 

Марта и Адријан СтојковскиКако родител, тешко е да го гледате детето како се бори со оваа болест. Како успеавте вие емотивно да се справите со целата ситуација?

– Како да не постои никаква болест, смирено и присебно, а воедно борбено и храбро.

Се изненадив од емпатијата на луѓето, се разбира во позитивна смисла. Им се заблагодарувам на сите во оваа прилика.

Позитивното гледање на работите, неоткажувањето и вербата дека имаш силно дете, секако и вербата во Бога, тоа е мојот рецепт.

Марта и Адријан СтојковскиИако борбата сигурно беше тешка и исцрпувачка, вашиот син успеа да извојува победа над леукемијата. Како прославивте за убавата вест?

– Најубавиот миг беше ѕвонењето на ѕвончето на Детската клиника во Скопје и средбата на Адријан со сестра му Наталија после подолго време. Тоа за мене значеше завршување на еден тежок период и почувствував некое олеснување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа