Американскиот претседател Џо Бајден, кој има 80 години, е во добра здравствена состојба, силен и способен да ги извршува своите должности. Ова го заклучил неговиот лекар по рутинскиот лекарски преглед на претседателот, пренесоа светските агенции.

 

Лекарот Кевин О’Конор, кој му беше доктор на Бајден повеќе од десет години, го подложи на серија тестови, вклучително и многу темелно невролошки преглед.

 

При прегледите констатирана е лезија на градниот кош на претседателот и од неа е земен материјал за биопсија.

Но, во најголем дел, Бајден, кој е најстариот претседател во историјата на САД, нема значителни здравствени проблеми. Тој земал три лекарства на рецепт – за лекување на артериска фибрилација, за високи маснотии во крвта и за алергии. Бидејќи овие курсеви на третман дадоа резултати.

Двата проблеми забележани на неговиот претходен преглед во ноември – вкочанетото одење и кашлицата поврзана со гастроезофагеален рефлукс – се стабилни.

Тежината на претседателот е 81 килограм, а висината е 1,83 метри, покажа и прегледот. Бајден носи контактни леќи, не пуши, не пие, вежба пет пати неделно.

Со интерес се чекаше документот за преглед на претседателот. Бајден не крие дека има намера да се кандидира за реизбор.

Претседателот не го чува во тајност своето здравје. Пред околу две години, тој ѝ ги предаде своите овластувања на потпретседателката Камала Харис за нешто повеќе од еден час додека беше подложен на колоноскопија под општа анестезија. Студијата тогаш покажа дека работите се нормални и нема потреба да се повторува оваа година, соопшти Белата куќа.

Бајден беше опериран на мозокот во 1988 година и оттогаш немал значителни здравствени проблеми.

Тој беше позитивен на коронавирусот минатиот јули без да развие сериозна форма на болеста и без долгорочни симптоми на ковид.