Левица: СДС Е МАЛЦИНСКИ ПАРТНЕР ВО ВЛАДАТА НА ДУИ

🔸Говор на пратеникот од #Левица Борислав Крмов.
Покрај говорите на премиерот Ковачевски кои најмногу се фокусираат на него самиот, забележуваме дека фактичката состојба е поразителна. Ова мнозинство го започна мандатот со 64 пратеници за после толкав број прекројувања повторно да брои 64 пратеници.
Не се случува зголемување на мнозинството и уште помалку приближување кон Европа, бидејќи и експертското мнение е дека ние никогаш подалеку не сме биле од Европа. Во оваа состојба прифаќањето на бугарските барања не се однесува на патот на евроинтеграциите туку за спас на Владата на ДУИ и СДСМ преку пазарење.
СДСМ поради потчинетиот однос кон ДУИ им ги извршува валканите работи како уништувањето на албанската опозиција – партии кои се конципирани на анти-ДУИ принципи и заложби.
За неколку месеци власт овие партии се соочуваат со можноста за распад и политички дебакл на следите парламентарни избори.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа