ЧОВЕКОТ КОЈ ПРЕД ЦЕЛА ЈАВНОСТ ПРИЗНА ДЕКА СДСМ ЈА ВРАБОТИ ЖЕНАМУ ПРЕКУ ПРОПАГАНДНИОТ ПРОВЛАДИН САЈТ ЦИВИЛ ГО ОБВИНИ ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ ЗА ШПИУНАЖА

Страшно ме нервира Павле Трајанов со „цепидлачките“ изјави од типот: „прво да ја видам програмата на Таравари, па после ќе одлучам дали ќе гласам.“

Прво, Павле Т. не е премиер; тоа како прво, второ: од деца во училиште не учеа дека – или ни создаваа предрасуди – Албанците се некое диво племе, нешто меѓу луѓе и животни. Истиот манир, истата предрасуда ја користи и Павле Т.

Заборава дека денес Албанците се најревносни за Европеизација на земјата; само Македонците се тие кои гаат ресентимани од минатото, само тие се глупираат, сплеткарат, маваат сопки, само за да ги запрат Европските интеграции. И после ќе се чудиме зошто тие луѓе понекогаш немаат доверба во нас.

Зошто не би знаел Таравари да напише програма? Таравари не знае, а Трајанов знае? Не е само да ја напишеш програмата, треба истата и да ја браниш во јавност.

Од вакви типчиња ко Павле Трајанов се создава сомнеж, недоверба, расте цинизмот. Што е тој, филозоф, теоретичар на култура, полимат, премиер, што е Павле Трајанов?

Па покажи свест дека си широк. На чекор сме сѐ да истераме на прав пат, ама и ако не внимаваме имаме шанси да ја прокоцкаме и последна шанса за Европеизација. Запре ли тој воз, готово е, нема враќање.

Ова не е време на обична и сувопарна политика; во земјава оперираат опасни струи, служби, банди, подрумски заверенички групи, шпијунарија, целта им е запирање на Европските надежи. Сакам да верувам дека Павле Т. не е еден од тие.

На крајот на краиштата, ако не му се допаѓа распоредот на силите или најавената реконструкција во владата, па нека ја напушти. Лепа му куќа. Ама не е тој меродавен за Таравари.

Во оваа земја премиерот одлучува. Затоа премиери постојат. И молим лепо.

Ненад Јовановиќ

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа