Руските сили во наредните денови масовно ќе го нападнат фронтот во областа Луганск. Претседателот на локалната регионална државна администрација Сергеј Гаидаи на својот канал Телеграм објави дека Русите се подготвуваат за офанзива, информира УНИАН.

 

Руските единици веќе вршат мали напади, имаат многу опрема и многу резервен персонал.

 

Од трите правци – Белогоровка, Кремењаја, Сватово – токму во Сватово ситуацијата е стабилна. Останатите имаат тешки борби.

 

„Русите ја нападнаа Белогоровка од сите страни, нашите одбранбени сили го одбија овој напад.

 

– Истата ситуација е забележана и во правец на Кременск, непријателот напаѓа со голем број персонал. По воениот судир со нашите борци, Русите се повлекоа“, рече Гајдаи во својата порака.

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека Русија ќе ги постигне своите цели во Украина до крајот на годината, пренесоа светските медиуми. Тој исто така рече дека би било погрешно да се преговара со претседателот Володимир Зеленски.

Според Кадиров, Русија има сила да го заземе главниот град Киев, вториот по големина град во Украина Харков и неговото главно пристаниште Одеса. Кадиров наведува дека верува оти до крајот на годинава поставената задача ќе биде 100 отсто завршена.

По успешното заземање на Краснаја Гора, северно од Бахмут, руската војска речиси веднаш почнала да го напаѓа селото Парасковиевка, кое се наоѓа на самиот периферија на Бахмут, објавија светските медиуми.

Всушност, Парасковиевка е влезот во северниот дел на Бахмут, а токму овој дел од градот се смета за најранлив од вооружените сили на Украина поради недостатокот на одбранбени зони и капацитети.

Во моментов е познато дека нападот на Парасковиевка се случува веднаш од север и исток. Според експертите, Парасковиевка може да дојде под контрола на руските војници до средината на оваа недела.

После тоа, руската армија целосно ќе ја преземе контролата врз патот од Бахмут до Славјанск и ќе обезбеди 75-80% опкружување на Бахмут, со што ќе ги лиши вооружените сили на Украина од можноста некако да ги префрлат своите сили во регионот.