Пратеничката на Алтернатива Сафије Садики од собраниската говорница откри дека македонската влада ја составувале луѓе од Косово и Албанија.

На Собраниската седница за реконструкција на владата Садики откри дека Алтернатива пред една година влегла во владата затоа што се јавувал албанскиот премиер Еди Рама и семејството на албанскиот херој од Косовската војна Адем Јашари.

Садики вели дека актуелниот и екс премиерот Ковачевски и Заев барале луѓето од Косово, Албанија и меѓународни пријатели да ја убедуваат Алтернатива да влезе во владата за да ги откочат европските перспективи.

Изјавата на Садики е прва официјална изјава на македонски политичар дека македонската влада била формирана со директни влијанија од Албанија и Косово.

Video Player

Линкот до видеото на ЛајмТВ

https://fb.watch/iH5DLMg6VV/