РУСКИОТ ГЕНЕРАЛ-МАЈОР ПРОНАЈДЕН МРТЕН: Путин неодамна го отпушти, неговата сопруга слушнала истрел рано наутро во нивната селска куќа

РУСКИОТ ГЕНЕРАЛ-МАЈОР ПРОНАЈДЕН МРТЕН: Путин неодамна го отпушти, неговата сопруга слушнала истрел рано наутро во нивната селска куќа

Рускиот генерал кој неодамна беше отпуштен од Владимир Путин е пронајден мртов, а како што пренесуваат медиумите постои сомневање дека извршил самоубиство.

 

Генерал-мајор Владимир Макаров (67) бил задолжен за „борбата против екстремизмот“ во Русија и бил пронајден мртов во понеделник наутро во селото Голиково кај Москва, пренесува Нова.рс.

 

Тој, наводно, водел акција против противниците на рускиот претседател, како и против новинарите за кои се смета дека се непријателски настроени кон Кремљ.

 

Макаров презеде акција и против младите кои протестираа против Путин.

 

Путин издаде декрет за негово отпуштање минатиот месец, се вели во него. Сепак, неговите причини за тоа остануваат нејасни.

 

Сопругата на Макаров, Валентина, била во селска куќа со својот сопруг во селото Голиково во близина на Москва во 7 часот наутро кога го слушнала истрелот, велат локалните извештаи.

Некои информации велат дека во близина била пронајдена ловечка пушка Беркут-2М. Други извештаи велат дека пиштолот бил откриен.

Неговата сопруга повикала член на семејството и повикала брза помош, но болничарите не можеле да го спасат Макаров, се вели во извештаите, и тој бил констатирана смрт.

Семејството на загинатиот генерал било сослушано од Рускиот истражен комитет, објави Московски Комсомолец, московски дневен весник.

Во публикацијата се наведува дека во домот се наоѓа огнено оружје. Роднините рекоа дека тој „не знаел што да прави“ откако Путин го отпуштил.

Телеграмскиот канал VChK-OGPU цитира извор кој вели дека Макаров бил во „длабока депресија“ по соборувањето.

Бил заменик-началник на Главната управа за борба против екстремизмот во Министерството за внатрешни работи, кое било задолжено и за борба против тероризмот.

Неговата смрт не е прва смрт на Русин од висок профил. Десетици руски бизнисмени се пронајдени мртви од почетокот на 2022 година, наводно под неразјаснети околности.

Од 24 до 26 декември се случи серија од четири мистериозни смртни случаи.

На 26 декември, Павел Антонов – најбогатиот пратеник на руската Дума (Парламентот) и критичар на Путин – почина во Индија откако падна од прозорец на хотел. Во истиот хотел четири дена претходно беше пронајден мртов неговиот сопатник Владимир Биденов.

Алексеј Маслов (69), поранешен шеф на руските копнени сили, почина во болница на 25 декември, додека Александар Бузаков, шеф на руските „адмиралтски бродоградилишта“ една деценија, почина на 24 декември.

Во јули, пензионираниот генерал-мајор на Федералната служба за безбедност на Руската Федерација Евгениј Лобачов (76) беше пронајден мртов во јули во Москва. Неговата смрт исто така беше прогласена за самоубиство.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа