Украинците во конфликтот со Русија „вршат валкана работа“ што САД не би сакале да ја направат, им рекол поранешниот американски секретар за одбрана Марк Еспер на руските комичари Вован и Лексус.

 

Владимир Кузњецов и Алексеј Столјаров му се јавиле на Еспер во име на поранешниот украински претседател Петро Порошенко и го прашале поранешниот шеф на Пентагон неговото мислење за вмешаноста на САД во конфликтот во Украина.

 

„Украинскиот народ ја врши валканата работа што ние никогаш не сакавме да ја направиме овде во Соединетите држави, поради што треба да продолжиме да ве поддржуваме со се што можеме, без разлика дали се работи за муниција, оружје или разузнавање“, рече скромниот Еспер. .

 

 

Во исто време, поранешниот шеф на Пентагон изрази загриженост дека американската технологија може да падне во рацете на други земји поради испораките на оружје за Украина.

„Мојата единствена грижа е дали обезбедуваме технологија што Русите можат да ја фатат и да ја пренесат на Кинезите или Иранците“, рече тој.

Еспер тесно соработуваше со Порошенко

Кога беше министер за одбрана на САД, ги прегледа воените единици во западна Украина и беше задолжен за испорака на оружје. Тој се обиде да ја поттикне идејата за преместување на трупите на НАТО што е можно подалеку на исток, иако Трамп во тоа време не ја поддржа.

„Марк Еспер делуваше како неокоон кој сонува Америка да доминира, да се меша во политиката на другите земји. Тие ја гледаат Украина и другите земји од ЗНД како таква сива зона, алатка што ќе им овозможи да се борат против Русија“, објаснува шегобиецот Лексус во видеото.

„Го критикував Бајден дека е бавен и не сака да испорачува оружје. Мислам дека треба да ја опремиме Украина со ATACMS за да ги оневозможиме локациите за лансирање ирански беспилотни летала. И нема смисла да ви забраниме да ја напаѓате руската територија“, додаде тој Еспер во видеото во прашање.

Според неговите зборови, проширувањето на руското влијание во други земји, вклучително и во Африка, „е проблем“ за САД.