БОМБАРДЕРОТ НА ВАГЕР УДРИ НАД БАМУТ: Украинската противвоздушна одбрана беше активна, Су-24 се запали во воздух, но пилотот направи чудо

БОМБАРДЕРОТ НА ВАГЕР УДРИ НАД БАМУТ: Украинската противвоздушна одбрана беше активна, Су-24 се запали во воздух, но пилотот направи чудо

Авион Су-24 на руската паравоена група Вагнер наводно бил погоден од украински систем за воздушна одбрана над Артјомовск (Бахмут), иако се уште нема официјална потврда за настанот.

Дека настанот се случил на каналот Телеграм сведочеше основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин.

„Пилотот направи чудо, го приземји запаленото летало на земја, откако целосно ја заврши борбената мисија. Во моментов техничарите го поправаат леталото. Пилотот е царот. Секоја чест за него“, објави Пригожин.

 

Со овој авион претходно леташе и самиот Пригожин, кога му упати предизвик на украинскиот претседател Володимир Зеленски да ги реши нивните спорови со воздушен дуел.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа