За да се стави крај на воениот конфликт, САД мора да му понудат на Киев план за реконструкција вреден повеќе милијарди долари во замена за прекин на огнот, изјави лидерот на Форца Италија и поранешен премиер Силвио Берлускони.

„Мислам дека за да се постигне мир, американскиот претседател Џо Бајден треба да му се јави на Зеленски и да му каже:

 

„По завршувањето на војната, ќе имате „Маршалов план“ за обнова на Украина“, рече Берлускони во Милано, каде што се одржуваат регионални избори во регионот Ломбардија.

Според Берлускони, планот за обнова на Украина може да достигне 6-7-8-9 милијарди долари.

„Само ова може да го убеди овој господин (Зеленски – забелешка уред.) да го прекине огнот“, изјави поранешниот премиер на Италија, цитиран од весникот „Ил Месаџеро“.

Берлускони истакна дека ако тој беше премиер, „никогаш не би одел да разговара со Зеленски“:

„Доволно беше тој (Зеленски) да престане да ги напаѓа двете автономни републики Донбас и тоа немаше да се случи, затоа однесувањето на овој господин го оценувам многу, многу негативно“, нагласи 86-годишниот италијански политичар.

Берлускони претходно изрази загриженост поради недостигот на предлози за решавање на конфликтот во Украина.