(ФОТО) ПРОНАЈДЕНА ПЛОЧА ОД АНТИЧКО ВРЕМЕ ВО СОЛУН, ЕВЕ ШТО ПИШУВА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ

May be an image of monument

Македонците отсекогаш го именувале својот најголем македонски град со неговото оригинално грчко име #Солун (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ). Град кој од своето основање секогаш имал континуирано грчко присуство.

Индикативно е што Македонците не можат ни да го изговорат оригиналното име и затоа никогаш не го користеле.

May be an image of monument

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа