Во Црното Море има 11 непријателски бродови, од кои 2 се носачи на крстосувачки ракети „Калибар“, пишува УНИАН.

Според прес-центарот на командата на поморските сили на вооружените сили на Украина, непријателските бродови во Црното Море се ставени во состојба на готовност. Нивниот вкупен капацитет е 16 проектили.

 

Во Средоземното Море има 10 руски бродови, од кои 5 се носачи на крстосувачки ракети Калибр, нивниот вкупен капацитет е 72 проектили.

Исто така, соопштено е дека единиците на морнарицата на Украина во текот на изминатите 24 часа уништиле два непријателски проектили.

Слика од екранот на Фејсбук

Руската Федерација постојано ја погоди Украина со „калибар“. Во пресрет на масовниот непријателски напад на 14 јануари, украинската армија регистрирала сомнителна активност на флотата на напаѓачите во Црното Море.

На 17 јануари 2023 година, украинската војска пресретна шест руски ракетни носачи со вкупно 44 ракети Калибр.

Од 19 јануари 2023 година, Русија одржува 11 воени бродови во Црното Море. Вкупниот број на „Калибар“ – 40 проектили.

На 21 јануари беше објавено дека во Црното Море има пет руски ракетни носачи, со вкупен капацитет од приближно 36 ракети Калибр.

Наталија Гумењук, портпаролка на Јужната оперативна команда на вооружените сили на Украина, предупреди дека непријателот продолжува активно да се подготвува за нови напади на копното на Украина. Според неа, тоа особено го докажува активноста на непријателските беспилотни летала во јужниот дел на земјата.

На 24 јануари 2023 година, ОК Југ предупреди на опасност бидејќи Русија го зголеми бројот на бродови на море.

 

И покрај предвидувањата дека Русија ќе започне офанзива од големи размери, тоа сè уште не се случило. Сега се движи по пет правци на украинскиот фронт. Ова е насоката кон Купјанск, Лиман, битките во областа Бахмут, Авдеевка и во насока на Угледар.

Сè додека не започне новата голема офанзива на Руската Федерација, вели експерт / фото facebook.com_GeneralStaff.ua

Вака во интервју за „Обозревател“ вели воениот експерт Владислав Селезњев. Русите привлекуваат голем број сили и средства, вклучително и во регионот Угледар. Но трпат големи загуби, не успеваат.

Експертот вели дека ова е само првата фаза од големата офанзива на Руската Федерација, разузнавањето е на место. Затоа е премногу рано да се каже дека рускиот напад е во застој. Според Селезњов, напаѓачите сега собираат сили и ресурси во јужниот дел на регионот Запорожје, на територијата на регионот Луганск.

Селезњов: Руската офанзива нема да се задави, тоа е тенденција кон ескалација.  Интервју

„Ситуацијата има тенденција да ескалира. Сè уште не би рекол дека армискиот план на Путин е целосен неуспех. Инаку, во однос на Бахмут, мислам дека во следните два дена ќе имаме разбирање за ситуацијата“, рече Селезњев.

Тој додаде дека е многу важно вооружените сили на Украина да не ги држат позициите во самите Бахмут, туку патиштата што го поврзуваат Бахмут со копното, бидејќи од тоа зависи логистиката на тамошните украински гарнизони.

Белата куќа смета дека Русија планира да започне офанзива на украинска територија напролет. И во зима, таа ја презеде тактиката да ги истроши Украинците и да ја врати сопствената сила.

Украинското разузнавање соопшти дека Русија нема ресурси за да започне уште една масовна офанзива на годишнината од војната во целосен обем. Но, сепак, некаде ќе има обиди за пробивање на украинската одбрана.

Форин полиси објави дека руските војници собрале 1.800 тенкови, 3.950 оклопни возила, 2.700 артилериски системи, 810 MLRS, 400 борбени авиони и 300 хеликоптери за офанзивата против Украина.

Воениот експерт Олег Жданов е убеден дека Русија нема да може да ја организира истата офанзива како што беше на 24 февруари минатата година.

Од почетокот на „специјалната воена операција“ во Украина, руските вооружени сили уништиле речиси 3,1 илјади непријателски беспилотни летала, пишуваат странските агенции. Ова го соопшти официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација, генерал-полковник Игор Конашенков.

„Од почетокот на специјалната воена операција се уништени вкупно 384 авиони, 207 хеликоптери, 3.088 беспилотни летала и 403 противвоздушни ракетни комплекси“, се вели во извештајот.

Во исто време, руските војници уништија 7.826 тенкови и други оклопни борбени возила, 1.015 борбени возила MLRS, 4.061 теренски артилериски пушки и минофрлачи и 8.326 единици специјална воена опрема.

Претходно Конашенков објави дека за 24 часа руската војска уништила 95 борци на украинските вооружени сили во јужниот правец на Доњецк. Отстранет е и артилерискиот систем М109 од американско производство.