Сите дома ќе бараат повеќе ако ја пробаат оваа вкусна супа

Сите дома ќе бараат повеќе ако ја пробаат оваа вкусна супа

Супа од пире е густа супа направена од пире од зеленчук, месо, живина или риба. Исклучително е корисен и често се користи во исхраната и во детските кујни. 

 

Доколку сакате да ги задоволите вашите најблиски со нешто вкусно и здраво, jenata.blitz.bg  ви нуди да подготвите шарена и сончева супа од зеленчук.

Зошто шарени? Прво, затоа што една од неговите состојки е карфиолот. И второ, поради светлата боја на готовиот сад.

Супата е многу апетитна, ароматична и здрава, бидејќи зеленчукот што се користи за нејзина подготовка не се вари, туку се пече. Така тие ги чуваат сите свои витамини. 

Може да го консумираат дури и луѓе кои следат строги диети. А мирисот на печен зеленчук ќе ве врати во летото и во бавната градина.

Список на производи: 

600 гр карфиол
300 гр црвен пипер
1 црвен кромид

 

 

1 гранче праз
3 чешниња лук
3-4 лажици маслиново масло

1 литар супа од зеленчук
60 гр пармезан (или друго сирење)
1 лажица јаворов сируп (по избор)

сол и бибер по вкус
2 лажички сладок црвен пипер
1 лажичка сушен рузмарин

1 лажичка сува мајчина душица 

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Измијте го зеленчукот и добро исчистете го. Карфиолот поделете го на цветчиња, а поголемите може да се преполоват.

Лекарите го издадоа рецептот за најздравата супа

Црвениот кромид исечкајте го на 4, а празот на околу 8 парчиња. Ако немате праз, можете да замените уште една главица црвен кромид. Исечете ја пиперката на коцки.

Истурете го целиот зеленчук во длабок сад. 

Измешајте ги сите зачини, додадете ги во зеленчукот и сè добро измешајте. Потоа ставете го зеленчукот во плех покриен со фолија или хартија за печење и испратете го во рерната 25-30 минути. За тоа време можете да ги промешате еднаш за да се испечат рамномерно.

Додека чекате, можете да го изрендате сирењето, резервирајќи мала количина за сервирање.

Проверете го зеленчукот по 30 минути. Тие треба да бидат меки. Доколку се тврди, подобро е да ги оставите во рерна уште 10 минути. 

Кога ќе истече времето, извадете го подготвениот зеленчук и посипете го со сирењето. Ако сакате, можете да одвоите неколку цветчиња од карфиолот за да ја декорирате чинијата при послужување.

Префрлете го зеленчукот во тенџере, покријте го со супа од зеленчук и испасирајте го. Подобро е да не се додава целата супа одеднаш, туку да се следи конзистентноста и постепено да се додава.  

Тешко дека некогаш сте пробале ваква вкусна супа од пченка, а правењето е како детска игра

Откако ќе зоврие супата, оставете ја да врие уште неколку минути.

Послужете го топло, украсено со рендано сирење и карфиол. Можете да го посипете и со свежи зачини (магдонос или копар). 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа