Украинската војска го покажа моментот на соборување на ирански камиказе беспилотно летало на небото над регионот Дњепропетровск, соопшти прес-службата на командата на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина.

 

Непријателскиот UAV беше уништен при масовно лансирање на беспилотно летало на 10 февруари. Самиот момент на поразот на дронот бил фатен во кадар, по моментален блесок на небото, остатоците паднале во полето.

 

Масивен руски напад на 9 и 10 февруари – што е познато
Ноќта на 10 февруари Русија лансираше ирански беспилотни летала во Украина од окупираните региони на регионот Запорожје. Беше регистриран удар во регионот Хмелницки.

Од 4 часот наутро напаѓачите почнаа да ја тероризираат Украина со ракети, пишува УНИАН.

Според информациите на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, од 21:50 часот на 9 февруари до 12:00 часот на 10 февруари, непријателот истрелал 71 крстосувачки проектил (X-101 / X-555 – 43, Калибар – 28), како и до 35 проектили од комплексот С-300.

Украинските бранители уништија 61 од 71 непријателски крстосувачки проектил и 5 од 7 камикази користени од напаѓачите.

По испитувањето на остатоците од неексплодираниот Шахед што Русија го насочи кон Одеса во октомври 2022 година, британското Конфликтно вооружување истражување, заедно со украинската војска, забележаа дека нејзината боева глава е изменета.

Според нив, боевите глави „набрзина биле модифицирани со несоодветни слоеви од десетици мали метални фрагменти кои се расфрлаат на голем радиус при ударот“.

Покрај шрапнелите, околу обемот на боевата глава се наоѓаат и 18 помали „полнења“, кои стопени од бранот на експлозијата се способни да го пробијат оклопот и да создадат своевиден експлозивен ефект „360 степени“.

Акумулацијата на овие елементи во голема мера ја зголемува способноста на боевата глава да уништува цели како што се електрани, дистрибутивни мрежи, далноводи и големи енергетски трансформатори. Покрај тоа, тие значително ја комплицираат поправката.