Тие се подготвуваат за најлошото: САД и Европа не успеаја да се разберат

Плановите на ЕУ за економско закрепнување може да бидат попречени од новата политика на САД. Енергетската криза, нарушувањето на синџирите на снабдување и падот на куповната моќ ги принудуваат европските производители да бараат подобри услови. Ветувањата на Брисел дека ќе им помогне на бизнисите не ги одвратија бизнисите да избегаат во странство. Во исто време, Вашингтон обезбеди 369 милијарди субвенции за компаниите кои развиваат чиста енергија во земјата. Конфликтот на интереси се заканува да ескалира во трговска војна.

 

Кон посветла иднина

Главната тема на Светскиот економски форум во Давос беше обновувањето на соработката во фрагментираниот свет. Западниот естаблишмент признава дека конфликтот во Украина предизвика недостиг на храна, зголемени животни трошоци и ги загрози заедничките напори на земјите да го задржат производството во Европа. Брисел ветува секаква помош за бизнисите, а претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен потсети на Зелениот договор – планот за постигнување јаглеродна неутралност до 2050 година.

 

На позадината на енергетската криза и масовното затворање на претпријатијата, сето ова изгледа нереално. Економистот Леонид Хазанов смета дека транзицијата на Европа кон зелена енергија е крајно неверојатно, дури и на долг рок. „Ветерните централи не работат во мирно време, соларните централи не работат при облачно време. ЕУ нема доволно слободно земјиште да ги изгради. Освен тоа, тие сега се многу поскапи од порано“, забележува тој.

 

За европскиот бизнис, американскиот пазар е поатрактивен. Директорката на Германскиот индустриски сојуз, Тања Генер, изјави дека секоја четврта компанија размислувала за преместување на производството. И неодамна донесената програма за субвенционирање на животната средина на САД ќе помогне.

 

Ништо лично

Конкретно, како дел од Законот за контрола на инфлацијата, 369 милијарди долари се распределени за поддршка на бизнисите со чиста енергија. Американците се заинтересирани за враќање на реалниот сектор на економијата, иако на сметка на странските индустрии, велат експертите. Министерството за финансии на САД веќе им објасни на компаниите од ЕУ како да добиваат субвенции без да го променат нивниот бизнис модел.

 

Во Брисел расте незадоволството од политиката на Вашингтон, се обвинуваат за кршење на правилата и законите на светската трговија. Најсилна позиција зазедоа Французите, кои се залагаат за одржување тендери за какви било проекти само меѓу европските компании и се закануваат дека ќе се жалат на американскиот закон пред судот на СТО. Сепак, ЕУ нема што да понуди за возврат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа