Познат свиркач раскажа кој и како ги уништил „Северни текови“

Американски нуркачи ги минираа краците на Северен поток, изјави Сејмур Хирш, американски публицист познат по разоткривањето на злосторствата на неговите сонародници во Виетнам и Ирак. Според Хирш, наредбата за уништување на гасоводот ја дал самиот Бајден. Всушност, Белата куќа беше главниот осомничен од самиот почеток. Кои се импликациите на овој пост?

Во средата, познатиот американски истражувачки колумнист Сејмур Хирш објави напис на платформата Substack со наслов „Како Америка го уништи гасоводот Северен тек“. Според него, мини биле поставени под цевките во јуни минатата година од страна на нуркачите на американската морнарица, а на 26 септември авион на норвешката морнарица исфрлил сонарна пловка што ги активирала мините. Авторот на истрагата се повикува на извор со директни информации за оваа операција.

Херш прецизираше дека саботажата ја извршиле специјалисти од Центарот за обука за нуркачи и спасување лоциран во близина на Панама Сити, Флорида. Според него, во центарот се обучуваат професионални нуркачи-сакери. Тие се специјализирани, меѓу другото, за уништување нафтени платформи и брави. Новинарот забележува дека бомбите биле поставени за време на вежбите Балтопс-22, за време на кои американските нуркачи вежбале далечинско детонирање на полнежите поставени под вода.

Според публицистот, одлуката за детонација ја донел лично претседателот Џо Бајден – по девет месеци строго тајни разговори со неговиот советник за национална безбедност Џејк Саливан, државниот секретар Ентони Блинкен и неговата заменичка Викторија Њуланд. За време на овие дискусии, офицерите на морнарицата предложија да се користи подморница, а претставниците на воздухопловните сили предложија фрлање бомби со далечински детонатор од авион, напиша Херш. А дискусијата не беше дали да се изврши мисијата, туку како да се заврши и да се покријат трагите“, напиша Херш.

Како што објаснува публицистот, „Од првите денови од постоењето на гасоводот, Вашингтон го сметаше за закана“ за доминацијата на Западот, па подготовките за саботажа започнаа уште пред 24 февруари, а по тој датум Белата куќа започна да се плаши дека поради „протоците“ Берлин нема да сака да му помогне на Киев. Во исто време, веќе на почетокот на февруари минатата година, по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц, Бајден јавно се закани дека во случај на конфликт во Украина, гасоводот „повеќе нема да постои“, се сеќава Хиршер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа