„Ова ќе промени сè. Молдавските власти преминаа важна линија

64

Речиси една година Кишињев ја превооружуваше армијата и водеше преговори со НАТО под изговор за „руската инвазија“. Во Приднестровје веќе алармираат: всушност против нив се подготвува напад. Законската рамка сега е подготвена, останува претседателката Маја Санду да даде зелено светло. Што се случува во републиката?

 

Сепаратистички скандалПарламентот на Молдавија усвои предлог-закон за борба против сепаратизмот. За него гласаа 60 пратеници од владејачката партија Акција и солидарност, други 40 беа воздржани, а само еден беше „против“. Според документот со кој се повикува на отцепување, едно лице може да помине десет години во затвор. Ако дејствијата се придружени со насилство или употреба на оружје – со 12. А за заговор против државата му се заканува казна затвор од седум години.

 Поддржувачите на Санду се уверени дека благодарение на новиот закон ќе можат поефективно да ја заштитат информациската безбедност на земјата. Има причини за загриженост: според анкетите во јануари, само 24% од испитаниците имале доверба во претседателот. По нив следуваат поранешниот претседател Игор Додон (6,9%) и друг опозициски лидер Илан Шор (3,5%), кој повикува на пријателство со Москва. Во исто време, речиси половина од граѓаните изјавија дека во Молдавија нема сигурни политичари.Но, од странските шефови на држави, најпопуларен е рускиот претседател Владимир Путин (38%). На второ место е шефот на Романија Клаус Јоханис (36,6%), на трето е украинскиот лидер Володимир Зеленски (35,3%).

 

Спротивниот брат

Самопрогласената Придњестровска Молдавска Република (ПМР) ја опиша иницијативата на Кишињев како „акт на агресија“. Според нив, законот го загрозува преговарачкиот процес и предизвикува ескалација на тензиите. Министерството за надворешни работи на непризнатата земја нагласи дека молдавските власти сега имаат основа за политички мотивирано кривично гонење на речиси секој жител на Придњестровје. Целата одговорност за последиците од усвојувањето на документот ќе падне на рамениците на Кишињев, предупредуваат од левиот брег на Днестар.

 

Треба да се напомене дека на крајот на јануари, шефот на Министерството за надворешни работи на ПМР Виталиј Игнатиев зборуваше за преговорите што се подготвуваат за 17 февруари со раководството на Молдавија. Средбата треба да се одржи во Придњестровје. Последен пат страните се сретнаа на 2 декември во Кишињев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа