Грбав кит од 10 метри заглавен ВО РЕКА ВО Бретања НАЈДЕ ПАТ ДО МОРЕ: Успешно ја преминал браната и се ослободил

Грбав кит од 10 метри заглавен ВО РЕКА ВО Бретања НАЈДЕ ПАТ ДО МОРЕ: Успешно ја преминал браната и се ослободил

– Грбав кит заглавен од четвртокот на устието на река во Бретања, во западна Франција, успеа да го најде патот назад кон морето, соопшти тамошното здружение одговорно за спасување животни.

 

Кит од седум до десет метри успеал да ја помине браната што го спречува да се врати во морето.

 

„Го нема, го нема“, радосно извикаа спасувачите и неколку десетици набљудувачи на браната на електраната во Ранс, гледајќи го китот во океанот.

 

Китот се заглавил во четвртокот наутро. Влегол во реката бидејќи главната брана на централата била отворена. Тој се бореше повторно да се врати на отворено море и покрај интервенцијата на спасувачите и повторното отворање на капијата.

 

Огромниот цицач, благодарение на плимата и осеката што паѓа, и сите отворени брани, успеа да помине една од нив и да се врати во својот океан.

Претставниците на електраната рекоа дека понекогаш скитнува делфин долг два до три метри, но не и китови.

Спасувачите рекоа дека малку дознале за китот, само што е долг седум до десет метри и дека се работи за младо животно. Тие не открија дали китот е машко или женско и како китот стигнал таму.

Според нив, нема ништо необично во грбавите китови кои кружат по Ла Манш, иако тие обично ја заобиколуваат областа поради големиот бродски сообраќај.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа