45 ЧАСИ ЛЕжела покрај мртвата мајка Девојка од Сирија го опишала хоророт: „Трчав, а потоа ни се урна зграда од 5 ката“

45 ЧАСИ ЛЕжела покрај мртвата мајка Девојка од Сирија го опишала хоророт: „Трчав, а потоа ни се урна зграда од 5 ката“

Десетгодишното девојче Рама Ал-Ахмед, од болничкиот кревет во северозападна Сирија, го раскажа своето ужасно искуство по разорниот земјотрес , кажувајќи како 45 часа била заробена покрај нејзината мртва мајка под тежок бетон, некогаш дел од петкатницата во која живееле.

 

Спасувачите го извлекле Рама од урнатините заедно со неговиот шестгодишен брат Зајед и петгодишната сестра Шам, кои и двете преживеале.

 

„Последното нешто на кое се сеќавам е дека трчам по скалите, држејќи ги за раце сестра ми и брат ми, а потоа целата петкатна зграда се урна врз нас“, рече таа.

 

„Бевме заглавени на едно место, а до нас беше нашата мајка која почина“, рече Рама во болница во северозападниот сириски град Идлиб, кој е под контрола на бунтовниците.

Таа зборуваше со кревок глас и неколку пати се скрши за време на телефонскиот разговор.

 

„Мајка ми умре, но јас и брат ми, сестра ми и јас бевме заглавени. Врескавме и викавме, беше многу темно и страшно“, опишала таа со низок глас.

 

Беше и многу студено“, додаде таа.

 

Таа рече дека се молела да умре пред нејзиниот брат и сестра, бидејќи не сакала да ги гледа како умираат пред нејзините очи.

 

„И тогаш водата дојде до нас и едвај можевме да дишеме“, додаде таа.

Водата доаѓаше од резервоар во урнатата зграда, а врнеше дожд.

Ги туркав сестра ми и брат ми, но бевме половина во вода“, продолжила да го опишува ужасот што го доживеала девојката.

„Одеднаш, по многу часови, не знам колку, видов мала светлина што минува“, вели малото девојче.

„Не можев гласно да викам бидејќи бев слаба“, рече таа.

Рама, нејзиниот брат и сестра беа спасени од Белите шлемови, сириска спасувачка група која со години оперира во земјата разурната од војна. Групата објави видео од спасувањето во четвртокот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа