СТРАШНИ ВЕСТИ ОД ТУРЦИЈА! Извлечени телата на играчите на младите одбојкарски репрезентации од Кипар! ЗГАСЕНИ 16 ЖИВОТИ! ТАГА!

СТРАШНИ ВЕСТИ ОД ТУРЦИЈА!  Извлечени телата на играчите на младите одбојкарски репрезентации од Кипар!  ЗГАСЕНИ 16 ЖИВОТИ!  ТАГА!

Разорните земјотреси во Турција и Сирија досега однесоа неколку илјади животи, а несомнено билансот само ќе расте со откопувањето на урнатините.

 

За жал, невидената трагедија не ги избегна спортистите и спортските екипи, а една од нив беше училишната одбојкарска репрезентација од Кипар.

Премиерот на Северен Кипар соопшти дека во урнатините на хотелот „Исијас“ на булеварот Адијаман Ататурк се пронајдени мртви тела на вкупно 16 лица.

 

Во седумкатниот хотел, кој се урна во земјотресот, престојуваа машките и женските одбојкарски екипи на Колеџот „Фамагуста“, чија експедиција броеше 39 членови.

 

Кипарски отскокнувачи
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ФЕЈСБУК

Четири лица веднаш по земјотресот излегоа од урнатините.

„ Ги пронајдовме телата на уште четири наши деца во групата ТРСК за време на операциите за пребарување и спасување што беа спроведени во урнатините на хотелот Исиас. Со оваа загуба, бројот на граѓани на Северен Кипар во Адијаман се зголеми на 16 . “, се вели во соопштението на Претседателството на Северен Кипар.

Во расчистувањето на урнатините учествува спасувачки тим од Северен Кипар, со тим од 170 луѓе, составен од спасувачки екипи и семејства.

одбојкарите на Кипар
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ФЕЈСБУК

Експертите сметаат дека првите 72 часа по земјотресот се клучни за пронаоѓање на преживеани под урнатините.

Повеќе од 90 отсто од преживеаните беа спасени во рок од три дена од катастрофата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа