Во петокот вечерта, на 10 февруари, беше прогласена воздушна тревога во регионите Запорожје, Дњепропетровск и Миколаев во Украина. Најавен е напад од ирански беспилотни летала во регионите Николаев и Дњепропетровск.

 

Ова во Телеграма го соопштија гувернерот на регионот Николаев Виталиј Ким и шефот на регионалната воена администрација Дњепропетровск Сергеј Лисак.

 

 

Имаме балалајки кои летаат во регионот. Внимание“, напиша Ким.

Напад со дрон во регионот на Миколаев

Ким подоцна додаде дека според прелиминарните информации веќе се соборени три дронови.

Два дрона беа соборени во регионот на Миколаев

А Сергеј Лисак го најави пристапот на „Мачениците“ и ги повика жителите да останат во засолништата.

Хронологија

20:38 часот  Во месноста Николаев е прогласена тревога од воздух. Во исто време, Ким прво го објави алармот во областа во рачен режим. Според првиот човек на ОВА, во регионот на Николаев веќе се уништени три камикази беспилотни летала. Ким криво забележа дека „попустливите луѓе нема да знаат ниту една нота на теренот“.

21:10 часот. Шефот на ОДС на Одеса, Максим Марченко, изјави дека во областа биле соборени четири камикази беспилотни летала Шахед. Тие се обидоа да навлезат во локациите на енергетската инфраструктура.

Благодарение на единиците за противвоздушна одбрана, кои постојано чуваат стража на нашето небо и уште еднаш ја покажаа својата професионалност“, рече Марченко.

Во меѓувреме, експлозии  се слушнаа во привремено окупираниот Мелитопол. Вака рече градоначалникот на градот Иван Федоров:

„Во Мелитопол и регионот е бучно! Жителите пријавиле експлозии! Добра ноќ Руси!“, напиша градскиот менаџер на својот канал Телеграм.

Федоров додаде дека сега се разјаснуваат деталите за штрајкот, но потоа додаде дека градот се тресе од силни експлозии.

Претходно се дозна дека Русија лансирала повеќе од 100 проектили при уште еден масивен ракетен напад на територијата на Украина.

Ова го соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина.

 „Според прелиминарните информации, непријателот употребил 29 противвоздушни наведувани ракети С-300 и 71 крстосувачка ракета од воздух и море. 61 крстосувачки проектил беа уништени од нашите бранители“, се вели во извештајот.

Покрај тоа, според Генералштабот, напаѓачите извршиле 12 воздушни напади, од кои 2 со помош на беспилотни летала Шахед-136. Конкретно, цивилната инфраструктура.

Дополнително, непријателот изврши повеќе од 20 напади со реактивни системи за салво оган. „Заканата од удари на Руската Федерација врз цивилни цели останува висока низ цела Украина“, додаде Генералштабот.

 

Предупредување за воздушен напад во Украина, 10 февруари 2023 година

Главните битки во моментот во конфликтот во Украина се водат во регионите Кременаја, Бахмут, Авдиевка, Опитни, Маринка и Вагледар. 

Во интервју за Шпигел, Володимир Зеленски рече дека задржувањето на Бахмут помага да се купи време за нови испораки на оружје. 

Според него, украинската војска и специјалните служби не се согласуваат со Советите да го напуштат градот. 

Во меѓувреме, гранатирањето од страна на Руската Федерација се засили во северните региони на Украина, регионите Чернихив и Харков.

Олесија Медведева во својот блог ги анализира најновите настани и ситуацијата на фронтот.