На територијата на Украина на 10 февруари беше прогласена нова воздушна тревога, пренесува UNIAN.

Според набљудувачката група Белоруски Гајун, од аеродромот Мачулишти во Белорусија полетале три руски борбени авиони МиГ-31К, кои можат да носат хиперсонични ракети Кинжал.

 

Регистрирано е и заминување на руски авион за рано предупредување А-50У.

Како што објави БЛИЦ , утринава повторно е прогласена воздушна тревога на територијата на Украина.

Според украинската војска, руската армија истрелала 7 ирански беспилотни летала „Шахед-136“ и 131 камиказе од источниот брег на Азовското Море и 6 крстосувачки ракети „Калибр“ од фрегатата во Црното Море.

Две од крстосувачките ракети поминале низ воздушниот простор на Романија, која е земја членка на НАТО, а преку Молдавија, стана јасно од командантот на украинските вооружени сили ген. Валери Залужни.

Премиерот на Украина објави дека во утринскиот напад Русија истрелала повеќе од 50 крстаречки ракети. Поголемиот дел од нив беа соборени од силите за воздушна одбрана (АДФ).

Погодени се енергетските капацитети во шест региони во земјата, стана јасно од зборовите на министерот за енергетика Херман Галушченко, цитиран од „Европска правда“.Ситуацијата со снабдувањето со електрична енергија е најлоша во Запорожје, Харков и регионот Хмелницки.