НАЈДОБРИОТ СОВЕТ НА СТИФЕН ХОКИНГ ЗА ДЕПРЕСИЈА: По овие зборови животот и проблемите ќе ги погледнете со други очи

Советите на Стивен Хокинг за депресија и надминување на тешките времиња целосно ќе го променат вашиот поглед на животот.

НАЈДОБРИОТ СОВЕТ НА СТИФЕН ХОКИНГ ЗА ДЕПРЕСИОНИ: По овие зборови животот и проблемите ќе ги погледнете со други очи

Совети на Стивен Хокинг за оние кои се депресивни, Фото: Profimedia / Abaca press

Стивен Хокинг не само што беше еден од најголемите физичари на нашето време, туку и автор на многу инспиративни зборови упатени до сите нас. Тој беше човек со нескротлив дух, кој и покрај тешката болест што го снајде, ја задржа бодроста и вербата во животот.

 

Одржа мотивациони говори, а покрај мудрите совети, зад себе остави предвидување за 4-те најтрагични патеки на човековиот развој , по што многумина почнаа да размислуваат.

 

Стивен Хокинг еднаш зборуваше за депресијата во Кралската институција во Лондон. На годишниот собир на предавачи, научникот направи поетска паралела помеѓу депресијата и црните дупки.

Стивен Хокинг
Стивен Хокинг фотографија: Profimedia

„Пораката од оваа лекција е дека црните дупки не се толку црни како што изгледаат. Тие не се вечни затвори, како што некогаш мислевме“, рече тој.

„Нештата можат да излезат и од црните дупки, можеби дури и да поминат низ нив во друг универзум. Затоа, ако се чувствувате како да сте во црна дупка – не се откажувајте. Секогаш има излез“, додаде тој.

Со оглед на тоа колку тешкотии мораше да надмине овој човек и колку беше храбар и прекрасен неговиот живот, треба да слушнете што има да каже овој човек .

Стивен Хокинг
Стивен Хокинг фотографија: Profimedia

Во 1963 година, кога имал само 21 година, му била дијагностицирана ретка неизлечива болест – амиотрофична латерална склероза (АЛС). Лекарите претпоставуваа дека тој нема да живее повеќе од две години по неговата дијагноза. Тие две години се проширија на следните 55!

 

 

Професорот Хокинг рече дека научил да го цени она што го има.

 

„Иако бев и несреќен поради мојата болест, имав среќа во сè друго . Имав многу среќа што имав можност да работам на полето на теоретската физика во време на големи откритија, а ова е една од ретките области на човечка активност во која ми пречеше мојата попреченост“.

 

Стивен Хокинг
Стивен Хокинг фотографија: Profimedia

„Исто така, важно е да се ослободите од гневот, без разлика колку животот ви изгледа тежок. Ако не можете да се смеете на себе и на животот, тогаш губите секаква надеж“, заклучил Хокинг .

 

Многу е важно секогаш да одржувате позитивен поглед на светот, без разлика колку ви изгледа комплициран и непријатен животот, бидејќи ако навреме не научите да се смеете на себе и на животните околности, можете да завршите целосно без надеж“. изјави големиот Стивен Хокинг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа