ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО ПРОВОЦИРА: ДА БЕШЕ ДЕЛЧЕВ ЖИВ ЌЕ ГО ОСТАВЕА ДА ЧЕКА НА БУГАРСКА ГРАНИЦА ЗАТОА ШТО Е БУГАРИН

„Да беше жив Георги (Гоце) Николов Делчев денеска, вчера немаше да го пуштат да влезе во Република Македонија.

 

Затоа што е Бугарин“.

Европратеникот Ангел Џамбаски алудира на тензиите на граничниот премин во саботата кога на тројца бугарски државјани кои вреѓаа македонски полицајци по што не им беше дозволен влез во Македонија.

 

Џамбаски заборава дека споменатите индивидуи имаа намера да отпатуваат во Скопје, да се поклонат на гробот на Делчев но очигледно и да провоцираат.

Гоце, да беше жив денеска, вчера, како што вели Џамбаски, не би имал потреба токму во саботата на 4-ти да оди во Црквата Свети Спас, зашто не би имал конкретен повод за тоа.

Како во случајов, одбележување на 151-годишнината од раѓањето на голем македонски револуционер…

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа