Општински службеници кои ги искршија стаклата на Македонскиот клуб во Благоевград

Говорят общинските служители, счупили прозорците на Македонския клуб в Благоевград - Криминално - Новини Бг

Двајцата мажи и две жени кои со камења ја нападнаа канцеларијата на Македонскиот културен центар во Благоевград, се пуштени од притвор без пријава. Излегува дека се познати во градот. Дел од нив се вработени во Претпријатието за уредување на просторот на општината. Еден од нив е поранешен кандидат за градоначалник.

 

Во етерот на „Ало Бугарија“, општинските власти ги објаснија причините за своите постапки.

 

„Јас сум иницијатор за тоа што се случи. Ова не е вандалски чин. Ја покажавме нашата длабока огорченост и незадоволство од случувањата на бугарско-македонската граница. Нашата држава беше понижена од РСМ“, рече Људмила Костадинова.

 

 

 

Станислав Илиев и Николај Иванов изјавија дека го делат мислењето на иницијаторот и учествувале во чинот.

Требаше да се покаже дека се уште има будни Бугари кои се заинтересирани за нашата земја“, рече Иванов.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа