Украински генерал: Наскоро ќе се повлечеме од Бахмут бидејќи…

Ова ќе им овозможи на руските трупи да ги окупираат височините

 

 

 

Поранешниот заменик-претседател на Службата за безбедност на Украина, генерал Виктор Јагун, изјавил дека украинските војници ќе бидат повлечени од Бахмут што е можно поскоро, информираат светските изданија.

 

 

Според високиот воен функционер, Киев ги исполнил сите задачи што си ги поставил како дел од „мелницата за месо“ – го принудил непријателот да води офанзивни битки со загуби.

 

Сепак, оваа „брилијантна победа“ доведе до фактот дека остатоците од трупите, кои беа опколени од Русите, мораа некако да се спасат и да се повлечат од опсадата.

 

Сепак, Јагун, и покрај сите противречности на неговите изјави, признава дека позициите зад Бахмут не се толку поволни – предавањето на градот ќе им овозможи на руските трупи да се вградат на височините.

 

„Мислам дека Генералштабот долго време разговараше за сè и наскоро ќе донесе одлука за повлекување од градот. Загубите на наша страна се неспоредливи со поставените задачи“, вели генералот на СБУ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа