Трагедијата нема крај! Бројот на жртвите од земјотресот во Турција достигна фрапантна бројка

Загинатите во разорниот земјотрес се веќе повеќе од 5.000 луѓе, тврдат светските агенции

Фото: Getty Images/Гуливер

Спасувачките екипи трагаат по преживеани под урнатините, а бројот на жртвите од разорниот земјотрес во Турција и Сирија надмина 5.000 луѓе, пренесува Ројтерс.

 

Земјотресот со јачина од 7,8 степени, најразорниот во Турција од 1999 година, го погоди рано наутро во понеделникот, уривајќи илјадници згради, вклучително и многу станбени блокови, а илјадници повредени и без покрив над главата во турските и сириските градови.

 

Турските власти соопштија дека околу 13,5 милиони луѓе биле погодени во зоната на земјотресот, која се простира на околу 450 километри од Адана на запад до Дијарбакир на исток и 300 километри од Малатија на север до Хатај на југ. Во Сирија, властите пријавија смртни случаи дури до Хама, на околу 100 километри од епицентарот.

 

Во Турција, бројот на загинати се искачи на 3.419, рече потпретседателот Фуат Октај, додавајќи дека лошите временски услови – замрзнат дожд и студ – ги попречуваат напорите за пребарување и испораката на помош.

Во Сирија, каде што земјотресот дополнително ја оштети инфраструктурата веќе опустошена од 11-годишна војна, според владините и спасувачките тимови во северозападниот дел на бунтовниците, бројот на загинати надмина 1.600.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа