ПУТИН ЌЕ ЗБЕСНЕ НА НОРВЕШКА АКО ОВА Е ТОЧНО! ШОКАНТНО ТРЖЕЊЕ НА АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР: Северниот тек бил миниран од нуркачи на американската морнарица, експлозивот бил активиран три месеци подоцна

Нуркачи на американската морнарица минатото лето поставија експлозив под гасоводот Северен тек, кој Норвежаните го активираа три месеци подоцна , објави на својата веб-страница угледниот американски новинар Сејмур Херш , добитник на Пулицеровата награда, повикувајќи се на информиран извор.

 

„Минатото лето, нуркачите на морнарицата, кои работат под покровителство на вежбата на НАТО, позната како Балтопс 22, поставија далечински активирани експлозивни направи кои три месеци подоцна уништија три од четирите гасоводи Северен тек“, напиша тој .

 

Сејмур Херш
СЛИКА: PRINTSCREEN YT

Тој рече дека на 26 септември, авион на норвешката морнарица фрлил сонарна пловка која активирала експлозивни направи.

 

Како што забележа новинарот, американскиот претседател Џо Бајден одлучи да го саботира Северен тек по девет месеци крајно тајни дискусии во заедницата за национална безбедност на Вашингтон.

 

„За време на дискусиите, главното прашање беше како да не се остават докази“, рече Херш.

 

Тој наведе дека ЦИА инсистирала на тајност на операцијата, бидејќи ако била поврзана со САД, тоа би изгледало како воен чин.

 

Тој додаде дека во организирањето на саботажата бил вклучен и советникот за национална безбедност на претседателот на САД, Џејк Саливан.

Американската морнарица, од своја страна, понуди да користи подморница за напад на Северен тек, а воздухопловните сили – бомби со долг дострел со фитил, нагласи тој.

Според него, на почетокот на минатата година работната група на ЦИА му го кажала следното на меѓуагенцискиот тим на Саливан: „Имаме начин да ги разнесеме гасоводите“.

Запрашана да го коментира ова тврдење, портпаролката на Белата куќа, Адриен Вотсон, рече дека тоа е „лага и целосна измислица.“ Тами Торп, претставник на Централната разузнавачка агенција, одговори во речиси иста насока, прецизира тој.

Северен тек, протекување гас
ФОТО: ПРИРАЧНИК НА ШВЕДСКАТА КРАЈБРЕЖНА СТРАЖА

Херш лично за РИА Новости ја потврди автентичноста на написот за американска вмешаност во поткопувањето на Северен тек, но одби да даде детали за работата на материјалот, без да прецизира кој е неговиот извор.

Сејмур Херш е еден од најпознатите американски новинари. Во 1969 година, тој објави голема истрага за американскиот воен масакр во Сон Мој во Виетнам, за што ја доби Пулицеровата награда. Во 1970-тите, Херш опширно пишуваше за скандалот Вотергејт, а во 2004 година за суровиот третман на затворениците во затворот Абу Граиб.

Гасоводите Северен тек 1 и 2 беа оштетени во експлозии на крајот на септември 2022 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа