ДУШАТА ЌЕ ВИ СЕ РАСПЛАЧЕ! ОД урнатините ДО РАЦЕТЕ НА ТАТКОТО: Бебе спасено во Турција по 55 часа во епицентарот на земјотресот, камерата сними НЕВЕРОЈАТНА сцена ВИДЕО

ОД урнатините ДО РАЦЕТЕ НА ТАТКОТО: Бебе спасено во Турција по 55 часа во епицентарот на земјотресот, камерата сними НЕВЕРОЈАТНА сцена ВИДЕО

Во Кахраманмарас, епицентарот на земјотресот , 1,5-годишната Масал беше пронајдена 55 часа подоцна меѓу урнатините на нејзината станбена зграда.

 

Екипите за пребарување и спасување на турските вооружени сили и противпожарната бригада на градската општина Анкара, кои работеа на урнатините од станот на булеварот Влада, го преслушаа местото, пишува турскиот портал Јенисафак .

 

Екипите, кои слушнале звук од урнатините, отвориле тунел од зградата од страната на станот до местото од каде доаѓал звукот.

 

Стигнувајќи до 1,5-годишната Масал и нејзината мајка Јелиз Кирачакали (23), екипите по внимателна работа го извлекле Масал од урнатините.

 

Таткото Омер Кирачакали, кој на денот на земјотресот со свои средства излезе од урнатините и се врати кај своето бебе по 55 часа надежно чекање, го прегрна своето бебе кое подоцна беше однесено во брзата помош.

По земјотресот Кахраманмарас, кој погоди 10 провинции, тимовите за пребарување и спасување во регионот продолжуваат да работат на пронаоѓање и спасување на преживеани.

Во тек се напори за ослободување на мајката Јелиз Кирачакали, која се уште е под урнатините, која на спасувачките екипи им кажала дека своето бебе го одржувала во живот со доење.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа