АМЕРИКАНЦИТЕ пробаа САРМА, ЧЕВАПЕС И АЈВАР, А РЕАКЦИЈАТА БЕШЕ ХИТ: Еве како ја опишаа СРПСКАТА КУЈНА, едно јадење ОСОБЕНО ГИ ВООДУШЕНИ!

АМЕРИКАНЦИТЕ пробаа САРМА, ЧЕВАПЕС И АЈВАР, А РЕАКЦИЈАТА БЕШЕ ХИТ: Еве како ја опишаа СРПСКАТА КУЈНА, едно јадење ОСОБЕНО ГИ ВООДУШЕНИ!

На социјалната мрежа TikTok, профилот кој го води девојка од Америка Миона и нејзиното момче Џибри е полн со различни видеа кои зборуваат за вкусот на храната од различни делови на светот, а на ред дојде и храната од Србија .

 

Џибри и Миона пробаа сарма, ќебапи, ајвар, кајмак и шопинг салата , а нивната реакција на нашата храна воодушеви многумина. На самиот почеток на видеото истакнаа дека многу им се допаѓа тоа што српската храна е „чиста“ за разлика од фестфудовите во Америка, а потоа дојде редот да ги пробаме нашите различни вкусови.

 

Џибри и Миона
 
На Миони особено им се допадна сармата, а и даде оцена 12/10 затоа што е едноставно неверојатна, им се допадна комбинацијата од кисела зелка и мелено месо. Ниту ќебапите не поминаа полошо, па добија оценка 10/10, а не можеа ни да опишат колку им се допаѓа продавницата салата со бројки, па само ѝ дадоа оцена „неверојатна“.

 

На крајот заклучија дека ако некој немал можност да проба српска, или воопшто балканска храна, тоа дефинитивно мора да го направи:

– Пробајте балканска храна, не е важно дали е српска, македонска или што и да е, сите имаат многу слична храна, но едноставно е неверојатно колку е вкусна.

Со нив се сложија бројни коментари, а во нив можеше да се прочита „Српската храна е најдобра“, „Нема храна како на Балканот“, „Кајмак!“, а имаше и такви кои им рекоа дека мора да пробаат бурек, Кантарион, штрудла и други наши јадења.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа