НЕМАМ ЖИВОТ БЕЗ ТЕБЕ Еве што се крие зад сцената што го потресе светот: Татко цело време ја тешеше својата ќерка додека таа умира

НЕМАМ ЖИВОТ БЕЗ ТЕБЕ Еве што се крие зад сцената што го потресе светот: Татко цело време ја тешеше својата ќерка додека таа умира

Месут Ханзер цело време ја држел за рака својата мртва ќерка додека спасувачите го извлекувале телото и само повторувал „Господ да те помилува. Немам живот без тебе. Во мене нема живот, тој замина со тебе!“

 

Фотографијата која стана вирална на која се гледа како татко ја држи за рака својата мртва ќерка закопана во урнатините, ги раздвижи луѓето ширум светот. Уште пострашно е тоа што таткото Месут Ханзер ја тешеше и охрабруваше својата петнаесетгодишна ќерка Ирмак додека таа лежеше на умирање, барајќи од неа да се одржи и да не губи надеж бидејќи помошта е близу. Колку бил храбар тој татко и каква неверојатна сила има да ја држи ќерката за рака знаејќи дека и нема спас.

 

Кога таа издиши, тој сè уште потресено седеше на урнатините, не ја пушташе својата мртва ќерка и не верувајќи дека нејзината ќерка била толку блиску до него и умрела, а тој не можел да ја спаси бидејќи била притисната на купишта железо и бетон што несреќникот се обидел да ги отстрани со голи раце и на крајот се откажал бидејќи тоа било невозможно.

 

Месут Ханзер
ФОТО: АДЕМ АЛТАН / АФП / ПРОФИМЕДИЈА

Кога сфатил дека нема да може да ја спаси, се препуштил на својата судбина и го направил единственото што му останало, ја држел ќерката за рака и бил со неа до последниот здив.

 

Во текот на денот беа снимени неколку спасувања на деца со среќен крај, но приказната за Месут и Ирмак, за жал, немаше таков крај.

 

Месут Ханчер изгледаше како да заминал со својата ќерка, бидејќи кога сфатил дека таа починала, лицето му било бледо и како да нема живот во него, а не можел да каже ниту збор кога дошле новинарите и спасувачката екипа и конечно ја извлекол безживотното тело на 15-годишно девојче.

 

Месут Ханзер цело време ја држел за рака својата мртва ќерка додека спасувачите го извлекувале телото и само повторувал „Господ да те помилува. Немам живот без тебе. Во мене нема живот, тој замина со тебе!“

Ја пушти раката на својата ќерка дури кога спасувачите мораа да ја однесат откако го извлекоа нејзиното безживотно тело од урнатините. Многу страшни сцени дојдоа од Турција, но и од Сирија по разорниот земјотрес, но сигурно оваа фотографија ќе остане зацементирана во главата и срцето на секој човек.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа