По разорните земјотреси, метеоролошката состојба во Турција почна да се усложнува, информираат метеоролозите од „Метео Балканс“.

 

По минувањето на медитеранскиот циклон се очекуваат уште пониски минимални температури. Во Централна Турција дури ќе се спуштат до вредностите од минус 16/18°С, а најстудено ќе биде во источниот дел на земјата – до минус 20°С. 

 

Во текот на следните 72 часа, температурите над провинциите Кахраманмараш, Малатија, Дијарбакир, Адана ќе бидат под минус 12°С.

 

На спасувачките екипи ќе им биде многу тешко бидејќи и тие ќе треба да се натпреваруваат со времето и природата. Температурите под нулата може да предизвикаат хипотермија кај луѓето кои се борат за живот во уништените згради. 

БЛИЦ потсетува дека од вторникот попладне, бројот на жртвите од разорните земјотреси во Турција и Сирија веќе изнесуваше над 5.000 луѓе. Спасувачките тимови од целиот свет патуваат кај нашиот јужен сосед за да помогнат во потрагата по преживеани под урнатините. 

Цели населби се срамнети со земја, трагедијата е неопислива. Цел свет буквално ги сврте очите кон Турција и го задржа здивот.