„КАФЕТО Е ОТРОВ КОЈ ЛУЃЕТО ДОБРОВОЛНО ГО ВНЕСУВААТ“: Д-р Боровиќ открива како омилениот пијалок ЈА УНИШТУВА ОРГАНИЗМОТ

Д-р Петар Боровиќ зборуваше за ефектот на кафето врз организмот, а многумина не знаеја дека омилениот пијалок може да биде опасен.

„КАФЕТО Е ОТРОВ КОЈ ЛУЃЕТО ДОБРОВОЛНО ГО ВНЕСУВААТ“: Д-р Боровиќ открива како омилениот пијалок ЈА УНИШТУВА ОРГАНИЗАЦИЈАТА

Д-р Боровиќ за ефектот на кафето врз телото, Фото: Принтскрин YouTube/MrBanchow

Еден од омилените пијалоци кој е суштински дел од утринските ритуали е кафето . Поради основната состојка што ја содржи кафето, односно кофеинот , често е мета на истражување, поради силниот ефект што го има врз телото .

Кафето може да биде одличен стимуланс доколку се консумира правилно. Додека д-р Перишиќ откри како правилно да се конзумира овој напиток , д-р Петар Боровиќ за порталот Мондо откри колку кафето всушност е здраво и дали е безопасно.

„Луѓето кои уживаат во кафето всушност уживаат во кофеинот, кој е отровна растителна база и е класифициран како лек . Колку е штетен и бескорисен кофеинот, јасно е кога ќе се земе предвид дека на скалата на „сериозност“ на одвикнување е на петто место, по хероин, никотин, кокаин и алкохол“, објаснува д-р Боровиќ за Мондо.

Кафе
Фотографија од кафе : Shutterstock

Кафето може да предизвика и остеопороза, па затоа е неопходно да се земат предвид количините што се консумираат.

„Кофеинот останува во телото помеѓу 68 и 72 часа и ја спречува употребата на калциум и магнезиум од храната. „Коските постојано се обновуваат, бидејќи имаат два вида клетки, едната се распаѓа, а другата формира нови структури на коските. ткиво. Така, коските континуирано се прилагодуваат на товарот и напорите. Бидејќи кафето ја блокира апсорпцијата на калциум од храната, новите структури кои се создаваат се со слаб квалитет и густината на коските се намалува. Жените го чувствуваат само кога ќе влезат во менопауза, бидејќи тогаш физиолошки се губи калциумот, а ако резервите се веќе мали, работата е уште полоша. Кафето придонесува и за статистиката која вели дека денес секоја трета жена и секој седми маж имаат остеопороза“.

Кафе
Фотографија од кафе : Shutterstock

Значи, дали кафето без кофеин е помало зло, барем за оние кои не можат да се откажат од него?

“Во зрната кафе, покрај кофеинот, има и повеќе од 800 испарливи состојки, тоа е првото. И второ, не постои такво нешто како кафе без кофеин. Можно е само да се намали содржината на кофеин во кафето … Но, за да се намали содржината на кофеин, кафето се обработува на различни начини. Еден од методите е, на пример, потопување на зрното во киселина. Ова го намалува процентот на кофеин, но тоа го прави кафето кисело и предизвикува многу гастритис. почесто“, вели д-р Боровиќ, весело и убедливо убивајќи ја последната надеж.

„Кафето, значи, само по себе е отров што луѓето доброволно го внесуваат. Но, ја зголемува и желбата за други отрови, што се докажува со однесувањето на пушачите. Дали знаете пушач кој не пие кафе, а кој нема да запали нагоре повеќе од една цигара со кафе, но многу често и две цигари, бидејќи едната не работи без другата?“

За волја на вистината, не можеме да помислиме на некој што генерално пуши и не свети со кафе…

Ќе се обидеме да го извлечеме и последниот „кец од ракав“.

Првата шолја кафе наутро не буди и ни го подобрува расположението?

Д-р Боровиќ со насмевка не ослободува од тие последни илузии:

„По првата голтка, кофеинот, како и сите други лекови, за неколку секунди стигнува до главниот центар за задоволство во мозокот и го зголемува нивото на бета ендорфин, природен „опијат“, хормон кој предизвикува чувство на задоволство. во исто време кафето влијае и на надбубрежните жлезди.жлезди кои лачат повеќе хормони на стрес.Поради ендорфините телото нема начин да почувствува дека хормонот на стрес само што влегол во крвотокот, но поради овој скриен стрес се буди, и Имаме впечаток дека наеднаш сме порасположени, будни и полни со енергија“.

Дали постои „безбедна“ количина на кафе?

Истражувањето спроведено на Универзитетот Колумбија вели дека штетните ефекти почнуваат да се појавуваат ако се консумираат повеќе од 20 милиграми кофеин дневно. А една шолја има меѓу 80 и 120 милиграми, во зависност од видот на кафето, па гледате…

Кога пиеме кафе, значи, го постигнуваме она што го сакавме, но по цена на непотребниот стрес на кој го изложивме организмот.

Кафе
Фотографија од кафе : Shutterstock

„ Кафето има негативно влијание и на срцето, бидејќи кога пиеме шолја, срцевиот ритам останува нарушен во следните три часа. Состојбата во која се наоѓа срцето по пиењето кафе е состојба која никогаш не се јавува природно. предизвикани само од кафе и цигари, кои истовремено ги стимулираат симпатичките и парасимпатичните влакна, наредувајќи му на срцето да започне и да застане во исто време. Така, по кафето, срцето со часови е во состојба на напнатост која не може да ја реши“, објаснува др. Боровиќ.

Кафето е непријател на убавината

„Производите за печење кафе се меѓу „виновниците“ за дисплазија (промени) во ткивото на дојката. Обликот и цврстината на градите зависат од еластичните влакна на кожата, за кои кафето е фатално. Истовремено, кафето е силен диуретик, па ја суши кожата, што доведува до порано појавување на брчки. Освен тоа, кафето ги пожолтува и забите“.

Сега не можам да одолеам да помислам колку е добро што не запалив цигара, кога веќе безгрижно решив да се напијам кафе на разговоров.

Кафе
Фотографија од кафе : Shutterstock

Единственото нешто полошо од кафето е кафето со млеко

“Додавањето млеко во кафето е голема грешка. Казеинот, протеините од млекото и кофеинот создаваат соединение кое телото не може да го разгради. Затоа оние кои почесто пијат кафе со млеко имаат проблеми со варењето, надуеност…”

Ако после ова засекогаш се откажам од кафето, што ќе правам утре наутро кога ќе се разбудам?

„Исто толку брзо и ефикасно како силното кафе, но без сите овие негативни последици, ќе ве разбуди свежо исцеден сок од овошје богато со витамин Ц, односно исцеден лимон, портокал, киви, јагода, малина, рибизла… не е лошо да се испие чаша лимонада или со мед, а добар избор е и шолја топло чоколадо“, советува д-р Боровиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа