„Русија мора да ја денуклеаризира и демилитаризира Полска по завршувањето на војната во Украина“, објави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во коментар за барањето на полската влада за оружје до Соединетите држави.

 

„Варшава успеа да ги исцрпи сопствените воени ресурси во рамките на поддршката за Украина и сега е збунета: што ако Русија почне да ја денализира и демилитаризира следната земја по успешното завршување на СРС (специјалната операција)?

 

На крајот на краиштата, по Украина, на картата е и Полска ! Нема да го кријам, јас лично имам таква намера“, напиша Кадиров, цитиран од меѓународните медиуми.

Тој рече дека Русија треба да помогне да се организира референдум за автономија на Шлезија, од која поголемиот дел е дел од Полска.

„Според мое мислење, овој регион заслужува посебен независен статус “, рече Чеченецот.

Што се однесува до кога ќе заврши војната со Украина, Кадиров предвиде дека тоа ќе биде „ пред крајот на годината “.

„Европските земји ќе ја препознаат погрешноста на нивните постапки, а Западот ќе падне на колена“, уверен е тој.

Ова не е прв пат Кадиров да и се заканува на членката на НАТО. Во мај, тој вети дека ќе се справи со Полска „за шест секунди“ доколку Владимир Путин нареди . Според Кадиров, полските власти започнале „лоши игри“ со Русија со пренесување оружје во Украина и испраќање платеници таму.

Кадиров подоцна изјави дека Полска како земја го должи своето појавување на Советскиот Сојуз и својот опстанок на Русија. Пратеникот на Државната дума на Обединета Русија, Олег Морозов, ја стави Полска на чело на „редата за денацификација“.

Рамзан Кадиров на крајот на јуни не ја мина Романија со тоа што ја вклучи на црната листа, објави OFFNews.

„Колку е поголема земјата, толку е поинтересна. Ние ќе ги диктираме правилата“, најави тој.

Не така одамна, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека „Молдавија би можела да биде следната Украина“. Според него, Западот се обложил на молдавската претседателка Маја Санду, која „само сака да влезе во НАТО… и генерално е подготвена на се“.

Молдавското Министерство за надворешни работи ги опиша зборовите на Лавров како „дел од веќе добро познатата заканувачки реторика на руската дипломатија. Министерството нагласи дека земјата зазеде курс кон пристапување во ЕУ и дека оваа одлука е поддржана од граѓаните.