Да потсетам, да не се заборави! Никола и Султана Делчеви за две години оплакале за Македонија три свои чеда

May be an image of 5 people
Да потсетам, да не се заборави!
➡️Никола и Султана Делчеви за две години оплакале за Македонија три свои чеда. На 4 февруари 1901 загинува Димитар Делчев во борба со турски аскер кај с. Бајалци. На 20 јуни 1903 во борба со аскерот бил убиен Милан Делчев кај с. Неманци. На 4 мај 1903 кај Баница загинува Гоце Делчев.
➡️Слава на херојското семејство Делчеви
May be an image of 5 people
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа